Meme büyütme ameliyatları, işlem sonrasında genellikle dikiş izlerinin çok belli olması nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir. Son dönemlerde bu ameliyatlar yerine Aquafilling ve Yağ enjeksiyonu gibi ameliyatsız meme büyütme yöntemleri daha fazla tercih edilmektedir.

Meme Dolgusu (Ameliyatsız Meme Büyütme) Nedir?

Meme Dolgusu Ameliyat yapılmadan meme büyütme işlemleri genellikle meme bölgesindeki yağ dokularının arttırılması ve bunun için de farklı dolgu maddeleri ile yağların kullanılması ile yapılmaktadır. Temelde 2 farklı yöntem bulunmaktadır. İlk olarak hastanın kendisinden elde edilen yağlar kullanılır. Diğer yöntemde ise poliamid adı verilen dolgu maddesi kullanılır. Bu yöntem çoğu kişi tarafından Aquafilling olarak bilinmektedir. Aquafilling, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tek dolgu malzemesidir. Bu nedenle hiçbir zararı olmadığı gibi oldukça sağlıklıdır ve vücutta kullanım için oldukça uygun bir malzemedir.

Aquafilling  Meme Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Aquafilling ise poliamid dolgu malzemesi kullanılarak yapılan ameliyatsız meme büyütme yöntemlerinden biridir. Genellikle 45 dakika civarında süren operasyonda aynı şekilde lokal anestezi yeterli olmaktadır. Klinik ortamında gerçekleştirilen bu yöntemde uyuşma işlemi yapıldıktan sonra tek bir noktadan Aquafilling isimli dolgu maddesi verilir. Böylece memenin istenilen forma girmesi sağlanır. Uygulama yapılırken ya da uygulama sonrasında hasta ağrı ya da acı duymaz. Uygulama yapıldıkça sonuç anlık da olarak görülebilir.

Aquafilling nedir sorusuna ise büyük ölçüde sudan oluşan bir jel olduğu yanıtı verilebilir. Büyük bir kısmı su olduğu için zararlı bir malzeme değildir. Aquafilling kullanılarak yapılan meme büyütme işlemi, doğru bir şekilde bakım yapıldığı ve dikkat edildiği sürece 8 yılı aşkın bir sürede kullanılabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu İle Meme Büyütme Nedir ve Nasıl Yapılır?

İlk olarak yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi, kişilerin vücudunda doğal olarak üretilen yağlar kullanılarak yapılmaktadır. Bu operasyon için lokal anestezi yeterli olmaktadır. Yaklaşık 1 saat gibi bir süre içerisinde klinik ortamında gerçekleştirilen yağ enjeksiyonu ile vücudun yağ dokularından yararlanarak meme bölgesine dolgu yapılmaktadır. Burada genellikle karın, kalça ve sırt gibi vücudun yağ dokusu yoğun olan bölgeleri kullanılmaktadır. Liposuction yöntemi ile bu bölgelerden yağ dokusu alındıktan sonra, genellikle enjeksiyon yöntemi kullanılarak meme bölgesine aktarılır. Ağrı ve acı hissedilmeyen oldukça basit bir işlemdir. Hasta operasyondan 1-2 saat sonra normal hayatına dönebilir.

Yağ enjeksiyonu yöntemi kullanılarak yapılan meme büyütme işleminin ömrü yaklaşık olarak 2-3 yıldır.

Ameliyatsız Meme Büyütme İşlemi Kimlere Yapılır?

Ameliyatsız meme büyütme işlemi yapılması için hastaların 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ayrıca hastanın özellikle kalp ya da tansiyon gibi hastalıklarının olmaması, doğum yaptıysa da emzirme sürecini tamamlamış olması gerekmektedir. Hamileler de doktorlarına danıştıktan sonra rahatlıkla bu işlemi yaptırabilirler.

Genellikle hacim ya da boyut konusunda memelerinden rahatsız olanlar, 1-2 beden büyütmek isteyenler, sarkma sorunu yaşayanlar ya da minik bir dolgunluk isteyenler ameliyatsız meme büyütme yöntemlerini tercih etmektedir.

Uygulama Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Aquafilling ya da yağ enjeksiyonu uygulamasından sonra 1 hafta boyunca şişliklerin görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Ameliyatsız meme büyütme sonrası iyileşmenin çabuk olabilmesi için normale göre daha sıkı olan bir sütyen tercih edilmesi oldukça mantıklıdır. Ayrıca üst bölgeyi çok yormayacak hafif egzersizler de iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Fakat uygulamanın üzerinden 1 hafta geçmeden kesinlikle ağır sporlar yapılmamalıdır. Bu durumlara dikkat edilirse hasta hiçbir sorun yaşamadan 1 haftalık süre içerisinde tamamen iyileşir.