Bazı kişilerde alın kasları çok daha fazla çalıştığı için alın kırışıklıkları oluşur. Ayrıca ilerleyen yaşlarda da, yaşlılığa bağlı olarak gelişebilir. Alın kırışıklıklarına botoks yaptırarak, alın bölgesindeki kasların gevşetilmesi ile birlikte kırışık görünümden kurtulabilirsiniz.

Alın Kırışıklıkları Botoksu Nedir?

Botoks işlemi, kaşların hemen altından başlayarak enseye kadar uzanan büyük bir kasın üzerinde yapılmaktadır. Bu kas, alın hareketlerinin yukarıya doğru olan bölümünden sorumludur ve kasıldığı zaman çizgilere neden olabilmektedir. Botoks yapıldığında ise kas gevşetilir ve yoğun kırışık görünümü de büyük ölçüde azaltılmış olur.

Alın kırışıklarına botoks Bu kas haricinde bir de kaşların orta bölümünde yaklaşık 2 cm uzunluğunda 2 adet kas bulunmaktadır. Bu kaslar da kaşların ortaya yaklaşmasını sağlamakta ve yine hareketleri doğrultusunda o bölgede kırışıklıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Alın kırışıklıkları botoksu bu bölgede de geçerli olmaktadır. Yani alın kırışıkları nasıl geçer diye merak ediyorsanız, yapılan botoks işlemi bahsedilen bu 3 kas üzerinde yapılır ve kırışıklıklar bu sayede geçmiş olur.

Alın Kırışıklıkları Botoksu Kalıcı Mıdır?

En çok sorulan sorulardan biri olan “alın botoksu kalıcı mıdır?” sorusuna da, iki şekilde cevap verilebilir. İlk olarak eğer sadece 1 kere yapılırsa belli bir süre için geçerli olacaktır ve botoksun etkisi geçtiği zaman kırışıklıklar da geri gelecektir. Ancak belli aralıklarla botoks işlemi yapılırsa bir süre sonra kırışıklıklar kalıcı olarak geçer ve daha sağlıklı bir görüntü oluşmuş olur.

Alın kırışıkları botoksunun etkisi; 4 – 6 ay arasında sürmektedir. Daha sonrasında tekrar yapılmasında hiçbir sakınca bulunmadığı gibi kırışıklıkların kalıcı olarak giderilebilmesi için de mantıklı olmaktadır.

Alın Kırışıklıkları Botoksu Nasıl Yapılır?

Aslında normal botoks işlemlerinden hiçbir farkı yoktur. Tek fark etkili olacağı kaslar ve uygulanacağı bölgedir. Alın kırışıklıkları için botoks işlemi yapılmadan önce; Bölgeye bazı uyuşturucu kremler sürülerek bölgenin uyuşması beklenir. Daha sonra içerisinde botoks olan enjeksiyonlar kullanılır. Kullanılan iğnelerin ucu çok sivridir. Hem uyuşturucu kremin etkisi hem de iğnelerin ucunun çok ince olması nedeniyle işlem sırasında hastalar acı ya da ağrı hissetmemektedir.

Alın kırışıklıklarına botoks uygulaması sonrasında genellikle 4.günden itibaren değişiklikler hissedilmeye başlanır. 10 gün tamamlandığında da kırışıklıklar maksimum seviyede gizlenmiş olur böylece alın bölgesinde pürüzsüz bir görünüm oluşur.

Uygulama yapıldıktan sonra 2 ya da 3.haftada mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Hastaların neredeyse %60’lık kısmında 4 aya kadar botoksun etkisi görülmeye devam eder. Geri kalan kısmının yarısında 4 aydan daha az, diğer yarısında ise 4 aydan daha fazla süre etkileri devam etmektedir. Etkilerinin bitmeye başladığını hissettiğiniz zaman kontrole gelebilirsiniz. Böylece duruma göre bir plan yapılır ve eğer tekrar botoks uygulaması yaptırmak isterseniz aynı bölgeye uygun zaman geldiğinde tekrar uygulama yapılır. Ancak yeni bir botoks uygulaması yaptırabilmeniz için uygulamanın üzerinden en az 4 – 5 ay geçmiş olması gerekmektedir. Yoksa kaslarınıza zarar verebilir.

Alın Çizgilerine Botoks Tedavisinden  Kimler Yararlanabilir?

Tüm botoks türlerinde olduğu gibi alın kırışıklıkları için botoks yaptırmak isteyen kişilerin de 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Zira 18 yaşından küçüklerin kasları da gelişmeye devam eder ve botoks uygulaması bu süreçte zarar verebilir.

Onların haricinde botoks yaptırmak isteyen kişilerin mimiklerini oynatmadıkları halde sürekli olarak kırışıklık görünümüne sahip olmaları gerekmektedir. Yani mesela gülündüğü zaman çıkan kırışıklıklar normal olarak karşılanmaktadır. Aynı durum kaşlar için de geçerlidir. Kaşlarını oynatmadıkları halde alın çizgileri olan kişilerin de botoks yaptırması oldukça mantıklıdır.