Kol Germe Aşırı kilo kaybı vücuttaki bir çok bölgenin estetik olarak görünümlerinin bozulmasına neden olur. Bazı hastalar için en başta gelen ve tek endişe kollarının görünümüdür. Bununla birlikte kollar aslında pek çok endişe unsurundan sadece bir tanesidir. Postbariyatrik popülasyonda ortalama yaş 39’dur. Bu hastaların pek çoğu çok aktiftir ve hem işlerinden hem de ailesel sorumluluklarından uzakta kalacakları zamanı minimize etmek istemektedirler. Bu yüzden bir hastanın, bedeninin bir sürü bölgesiyle ilgili endişelerini ifade edip, bütün bunların bir an önce tedavi edilmesini istemesi sık görülen bir durumdur.

Kol germe ameliyatı

Hasta değerlendirmesinin en önemli bileşenlerinden biri, brakiyoplasti’nin nasıl bir program içinde ve hangi diğer prosedürlerle bilikte uygulanması gerektiğine karar vermektir. Bu plan formüle edilirken, hastanın hedefleri dikkatle değerlendirilmelidir. Ben genellikle kol germe ameliyatı ile birlikte abdominoplasti, liposakşın ya da meme dikleştirme gibi prosedürleri kombine ediyorum. Ama genellikle hastaların şeker, tansiyon, kalp hastalığı gibi hastalıklarının olmadığı durumlarda kol germe ameliyatına bir prosedür daha eklenebilir. Ancak bütün bu prosedürlerin aynı anda yapılması hem ameliyatlara ait riskleri artıracak hem de hastanın iyileşme sürecini uzatacak ve zorlayacaktır. Kol germe hastalarının büyük çoğunluğu aşırı kilo kaybı sonrası olan hastalar olduğu için düzelmesinin istedikleri bir çok bölge vardır ve aynı anda olsun isterler. Ama bu ameliyatları hastayla beraber bir program dahilinde 2 seansa hatta gerekirse 3 seansa bölmek daha uygundur.

Estetik Kol Germe Ameliyatı

Kollar meselesine gelince, hastanın yara izlerine olan toleransı ile beklediği düzelmenin derecesi hakkında net bir anlayış edinmek çok önemlidir. Kollarında iz kalmayacak ve kendisine optimal sonucu sağlayacak bir ameliyat umudu içinde olan bir hasta, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Kol germe ameliyatı kol bölgesindeki sarkmış durumdaki fazla cilt ve yağ dokusunun çıkarılması işlemidir. Kilo değişiklikleri ve yaşlanma gibi nedenlerle kol iç ve alt kısımlarındaki deri gevşer ve sarkar.

Kol germe ameliyatı sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1-2 saat sürer. Hastanede kalmak çoğu zaman gerekmez.

Sarkıklığın olmadığı deri kalitesinin ve elastikiyetinin iyi olduğu, ancak yağ dokusunun fazla olduğu olgularda lazer liposuction (lazerle yağ çekme) tek başına yeterli olmaktadır.

Kol iç kısmında sarkık bölgeden eliptik deri ve yağ dokusu çıkarılır. Kesi izi kol içinde saklanmaya çalışılır. İz kolun iç ve alt kısmında kola paralel şekilde uzanır. Eğer sarkıkılık fazla ise iz koltuk altına doğru diklemesine uzatılabilir. Eğer kollarda yağlanmada fazla ise aynı operasyonda lazer liposakşın uygulamak daha iyi bir sonuç verir. Çünkü lazer liposakşın ile kolun diğer bölgelerindeki yağlanma azaltılmış hem de cilt kalitesi artırılarak daha sıkı bir görünüm kazandırılmış olunur.

Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme ve hayata dönüş hızlıdır. Genellikle ameliyattan sonra basit ağrı kesici kullanımı yeterlidir. Operasyon bittikten sonra baskılı pansuman yapılır. Operasyondan 3 gün sonra dren çekilir ve pansuman açılır. Dikişlerin alınması gerekmez. 2-3 hafta kol korsesi giyilmesi önerilir.

Kol germe operasyonu ile daha düzgün, daha sıkı, estetik olarak daha güzel görünümlü kol mümkün olmaktadır.