Ameliyat Yanık ve yara izlerinin tedavisi Ciltte oluşan tam kat kesi her zaman iz bırakır. Ama kalan iz herkeste ve her bölgede farklılık gösterir. Bu izin nedeni cerrahi bir kesi, yanık ya da herhangi bir yaralanma olabilir. Eğer iz bıçak gibi keskin bir yaralanmaya bağlı oluşmamışsa genelde iyi iyileşir. Tersine yanan, ezilen ve tahrip olan ciltte oluşan iz her zaman daha kötü olur. Vücutta gözkapağı, yüz ve mukoza gibi bazı bölgeler çok iyi iyileşirken omuz, sırt ve göğüs arası gibi bölgeler genelde kötü iyileşir ve oluşan iz daima belirgindir. Kötü yara izi oluşumuna genetik yatkınlık ise diğer bir problemdir. Bunun sebebi kişilerde oluşan izlerin her zaman kabarık ve genişlemiş olmasıdır. Bu kötü yara iyileşmesi tamamen kişinin bünyesi ile ilişkilidir. Hipertrofik skar ve keloid gelişme olasılığı çok yüksektir. Tam tersi de nadiren olabilir, oluşan izler kaybolacak derecede belirsiz olabilir.

Ameliyat yanık ve yara izi tedavisi Günümüzde insan vücudunda sayısız ameliyat, yaralanma ve kazalara bağlı çeşitli izler oluşur. Bu oluşan izler özellikle yüz gibi görünen bölgelerde ise kişinin psikolojisini bozabilir ve toplum içinde kendilerini özgüvensiz ve kötü hissetmelerine neden olur. Herkes bu izlerden tamamen kurtulmak ister, ama izlerin tamamen yok olması mümkün değildir. Ama iz azaltılabilir ya da daha belirsiz bir görünüme kavuşturulabilir.

İz ya da skar eğer cerrahi girişim ile düzeltilemeyecekse elde fazla bir tedavi seçeneği yoktur. İşte bu aşamada lazer uygulamaları devreye girer ve oluşan izler azaltılabilir.

İz tedavisi için en uygun lazer tipi CO2 fraksiyonel lazerdir. Çünkü bu lazerin dalga boyu 10650 nm’dir. Bu sayede cilt tam kat yenilenebilir. Genellikle kötü iyileşen izler hem kabarık hem genişlemiş hem de kızarık renktedir. Lazer uygulaması ile kabarık iz cilt seviyesine indirilir. Kızarık izin cilt rengine solması sağlanır ve izin genişliğinde de bir miktar azalma sağlanır.

CO2 fraksiyonel lazer uygulaması ayda bir 4-6 seans uygulanır. Seans aralarında iz azaltıcı krem ya da slikon tabaka ile baskılı kıyafet kullanımı elde edilen sonucun başarısını artırır. Ama elde edilecek fayda mevcut ize ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Genellikle görülen fayda % 30-60 aralığındadır. Uygulama sonbahar ve kış aylarında yapılmalıdır. Yaz ayları uygulama için uygun mevsim değildir.

Lazer uygulaması sonrası ciltte izli alanda 3-5 gün sürecek hafif kahverengi bir pullanma olur. Nemlendirici ve iyileşmeyi hızlandırıcı krem kullanımı faydalıdır. Kişi duş alabilir, günlük yaşamına devam eder.