Göğüs büyütme ile memeleri normalden küçük olan kadınların istedikleri göğüs ölçülerine kavuşmaları sağlanabilir. Kilo kaybı ya da doğum sonrası gibi etkenlerde göğüslerdeki şekil bozukluklarında ve boyutu azaldığı durumlarda da sıklıkla tercih edilebilir. Bazen de her iki Memede de çok ciddi asimetri olabilir. Bu gibi durumlarda dolgunlaştırmak için yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, daha güzel görünen yeni bir şekil oluşturmak mümkündür.

Meme Büyütme Ankara

Meme büyütme öncesi, göğüslerin yeni boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve göğüsler,in durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir.

Meme büyütmeÖrnek olgu fotoğrafları ile hastanın beklentisi ve ameliyat sonrası görüntüsü şekillendirilmiş olunur. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan göğüslerde, tek başına silikon protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkıklıklar Silikon ameliyatlarına ek olarak Göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.

Bir çok çeşitli yöntem ve teknikler bulunmaktadır, Dolgu ve kişinin kendinden alınan zenginleştirilmiş yağ dokusu ile ve de cerrahi yönden kalıcılık, sonuçları açısından sık tercih edilen silikon ile Meme büyütme işlemdir.  Masaj ve bitkisel takviye yoluyla iddiaları genellikle bu cerrahinin kabul ettiği gelişmelerden değildir.

Genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1-2 saat sürer. Hastanede bazen yatmak gerekmez, ama genellikle ağrı kontrolü için 1 gün hastanede yatmak faydalı olabilir.

Göğüs büyütme ameliyatı memenin baş çevresi, meme altındaki katlantı çizgisi veya koltuk altından girilerek yapılabilir. Protez kas altı ya da kas üstü yerleştirilebilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Çoğu cerrah ya memenin başından ya da alt katlantı çizgisinden ve her zaman aynı plandan protezi yerleştirmeyi tercih eder. Ben nadir yapılabilen her üç tekniği de uygulamakla beraber hangi birey için hangi teknik uygunsa onu tercih etmekteyim. Tabii hastanın tercihi de ön planda değerlendiriyorum. Bütün teknikleri uygulayabiliyor olmak sonuçlarında bir o kadar tatmin edici olmasını sağlıyor diyebilirim. Eğer memede sarkma yoksa ağırlıklı olarak kas altı planı tercih ediyorum. Eğer meme cebi var ve boşalma ön planda ise genelde dual planı tercih ediyorum. Dual planda protezin üst kısmı kas altı alt kısmı ise kas zarı altındadır. Meme bezi arkası ya da sadece kas fasyası altı planı pek kullanmıyorum. Çünkü kas altı ya da dual planın diğer planlara göre geç dönem önemli avantajları mevcuttur. Birincisi mamografi ya da usg inceleme yöntemleri sırasında protez kas altı olduğu için karışıklık yaratmaz. İkincisi protez kas altından iterek dolgunluk verdiği için daha doğal gözükür. Üçüncüsü kas altı protezlerde örtücü doku daha fazla olduğu için aşırı Göğüs hareketleri olmaz ve protez elle daha az hissedilir. Dördüncüsü kapsüler konraktür oranı kasüstü protezlerde daha fazladır.

Silikon ile Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu operasyonlarda önemli standart, silikon protezleridir. Silikon göğüs protezlerinin bugüne kadar insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi saptanamamıştır. Silikon sadece Meme büyütme operasyonlarında değil, bugün göz, kbb, beyin cerrahi ameliyatlarında da yaygın şekilde kullanılan bir materyaldir. Silikon göğüs protezleri gelişen teknoloji ile beraber bugün kohesiv yapıda üretilmektedir. Yani protez delinse bile silikon dışarı akmaz ve artık değiştirilmesi için bir sürede bulunmamaktadır, bu protezler ömür boyu kullanılabilir sadece 2 firma ömür boyu garanti sertifikası vermektedir. (FDA) tarafından ABD’de kullanımına izin verilmiş olan protezleri kullanıyoruz. Bu da silikonun oldukça güvenli bir materyal olduğu hakkında bir fikir verir.

Silikon göğüs büyütme operasyonu

Silikon protezleri anatomik yani damla şeklinde ya da yuvarlak olabilir. Dış yüzeyi pürtüklü ya da şeffaf düzgün yüzeyli olabilir. İçi su ya da silikon olabilir. Göğüslerin yapısına göre protez şekli değişebilir. Ben genellikle az göğüs dokusuna sahip kişilerde anatomik silikon implantları tercih ederken, göğüslerin dokusu daha fazla üst pol dolgunluğu zayıf olan hastalarda genellikle yuvarlak protezleri tercih ediyorum. Her zaman dış yüzeyi pürtüklü ve silikon implantları kullanıyorum.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatından (Mamoplasti) sonra ağrılar, basit ağrı kesicilerle ve kas gevşeticiler ile kontrol edilebilir ve ağrı bir kaç gün içinde geçer. Eğer protez kas altı yerleştirilmişse o zaman bir hafta kadar hafif kas ağrıları devam edebilir. Kişi 3-5 gün sonra işine dönebilir. Profilaktik 5 gün süreyle antibiyotik kullanmak gerekir. Kullanılan dikişler eriyen dikiştir, alınması gerekmez. Birinci haftada size önerilen özel bir sutyeni kullanmanız ve ikinci haftadan sonrada size gösterilecek masajı bir ay süreyle uygulamanız önerilecektir. Kullanılan sutyen genellikle Göğüs büyütme ameliyatları için özel tasarlanmıştır ve her iki memeyi birbirine yaklaştırmayı amaçlar. Önerilen masaj ise meme cebinin açık kalmasını sağlayarak göğüs de kapsüler kontraktür oluşmasını engeller.

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri ve Olası Komplikasyonları?

Meme büyütme ameliyatı sonrası aslında oluşabilecek komplikasyonlar nispeten çok daha azdır. Erken dönemde göğüslerde seroma, hematom ya da enfeksiyon oluşabilir. Ameliyat sonrası baskılı pansuman ve dren kullanılması bence bu komplikasyonları büyük oranda önler. Göğüs asimetrisi oluşabilecek diğer bir problemdir. Ameliyattan hemen sonra karşılaşılabilecek en önemli problem geç dönemde protez etrafında kapsüler kontraktür oluşumudur. Bu ikincil bir operasyonu gerektirebilir. Bu durum genellikle Meme bezi arkasına konulan protezlerin bir sonucudur ve % 10′a varan oranlarda görülebilir. Ben bu riski en aza indirmek için protezi ya kas altına ya da dual plana yerleştirmekte ve dış yüzeyi pürtüklü protezler kullanmaktayım. Bu şekilde kapsüler kontraktür dediğimiz komplikasyonu minimale indirmek mümkün olabilir.

Yağ Enjeksiyonu ve Ameliyatsız Meme Büyütme Yöntemleri

Ameliyatsız meme büyütme için kullanılan materyal genellikle silikon protezleridir fakat Memede az bir dolgunluk beklentisi varsa eğer yağ enjeksiyonu ya da Ameliyatsız göğüs büyütme işlemlerinde macrolane, aquafilling gibi hazır dolgu uygulamalarda tatmin edici olabilir.

Silikon protez markası, hastane seçimi ve doktorun talep ettiği ücret bu farkı belirler. Deneyimli bir estetik cerrah seçimi bence fiyattan daha önemlidir.

Ankara’da birçok hastanede doktorlar tarafından yapılan büyütme operasyonu ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak dahada güzel görünümlü göğüslere kavuşmak mümkündür. Ankara meme büyütme fiyatları bilgi almak için bize yazabilir iletişim numaralarından sorularınıza cevap bulabilirsiniz.