Çil kişinin özellikle yüz olmak üzere güneş gören yerlerindeki melanin birikimine bağlı oluşan küçük lekelenmelerdir. Bu çiller aslında çoğu zaman yapısaldır. Kişilerin cildinin açık tenli ve beyaz olması durumunda çiller daha yoğun ve daha belirgin olabilir. Genellikle yaz aylarında çillerin sayısı ve koyuluğu artış gösterir, kış aylarında ise azalır.

Çil nasıl geçer ?

çil spectra tedaviÇil tedavisinde en çok etkili güvenilir yol lazer uygulamalarıdır. Çil nasıl yok edilir ? Uygun olan lazer ise Nd yag Q swidge lazer’dir. Spectra lazerin 532 nm modunda atım yapılır.

Lazer uygulaması hemen sonrası ciltte çilli alan beyaz etrafı hafif pembe olur, minimal ödem olur. Ertesi gün hafif bir kahverengi pullanma oluşur. 2-3 gün içinde kendiliğinden dökülür. Bu süreci hızlandırmak için iyileşmeyi hızlandırıcı nemlendirici ve güneş koruyucu kremler kullanılır. Güneş koruyucu kremler işlem sonrası kış aylarında bile kullanılmalıdır. Çünkü günümüzde ışık kaynakları, bilgisayar ve televizyondan gelen ışınlarda cilde zarar verebilir.

Lazerle uygulama sonrası hem çil sayısı hem de çillerin koyuluğunda belirgin azalma olur. İlk seansta bile % 30-50 oranında çiller azalır. 15 gün arayla 3 seans uygulama ile çiller % 80-90 oranında azalır.

Çil tedavisi yaz aylarında uygulanmaz. Sonbahar ve kış ayları uygulama için en uygun mevsimlerdir. Birçok insan çilli görünümünden rahatsız olabilir. Çillerin azalması ya da tamamen geçmesi kişileri daha mutlu eder. Bu seviye spectra lazer tedavisi ile mümkündür.