Son yıllarda estetik ameliyatları yerini botoks ve dolgulara bırakmıştır. Daha acısız olduğu bilinen çene ucu dolgusu da çene eğriliği, kare ya da yuvarlak çene gibi pek çok sorunun dakikalar içerisinde dolgu ile çözülmesini sağlamaktadır. Belli bir süre için kalıcı olan çene ucu dolgusu sayesinde çene kısmı, yüzün tamamına daha uygun olacak şekle getirilmektedir.

Ameliyatsız Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene ucu dolgusu Çene ucu dolgusu ya da ameliyatsız çene estetiği çene bölümünün daha orantılı bir hale getirilmesi için dolgu malzemeleri kullanılarak doldurulması ile yapılmaktadır. Bu işlem için hyaluronik asit ve bu asidin türevleri kullanılmaktadır. Bunlar tamamen zararsız malzemelerdir ve dolgu için idedir. Hatta dünya çapında en güvenilir dolgu malzemesi olarak geçmektedir.

Ameliyatsız çene estetiği öncesinde mutlaka hastalara alerji testleri yapılmaktadır. Çünkü dolgu malzemeleri bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bunların yaşanmaması için de alerji testleri yapmak ve çıkan sonuca göre alternatif dolgu malzemelerini kullanmak hastanın sağlığı açısından çok mantıklı olmaktadır.

Ameliyatsız çene estetiği risklerinin sayısı neredeyse sıfırdır. Alerji durumuna dikkat edildiği sürece işlem sırasında ya da sonrasında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Dolgu işlemi yapılmadan önce hastanın istediği bölgeler belirlenir ve ona göre dolgu malzemeleri hazırlanır. Toplamda yarım saat civarında süren bu işlemde ilk olarak çene bölgesine uyuşturucu kremler sürülür. Kremlerin etkisini göstermesi yaklaşık 10 dakika civarında sürmektedir. Çene bölümü uyuştuktan sonra da istenen ve belirlenen seviyede enjeksiyon işlemi yapılır. Enjeksiyon işleminde kullanılan dolgu malzemesinin miktarı, hem uygulanacak bölgeye hem de yapılacak işleme göre değişir. Ayrıca enjeksiyon için çok ince ve sivri uçlu iğneler tercih edilmektedir. Bu da işlem sonrasında herhangi bir iz kalmamasını sağlar.

Çene ucu dolgusu yapıldıktan sonra hasta direkt olarak günlük hayatına devam edebilmektedir. Çene ucu dolgusu yan etkileri hassas ciltlerde meydana gelebilir ve  sadece bazı hastalarımızda kısa süreli küçük kızarıklık veya morluklar oluşturur. Onların haricinde herhangi bir yan etki ile karşılaşılmamaktadır. Bu sayede hastalar aynı gün işlerine ya da okullarına rahatlıkla devam edebilirler.

Ameliyatsız çene estetiği etkileri; genellikle 4 – 5 gün içerisinde görülmektedir. Yani hastalar işlemden hemen sonra büyük bir etki görmeyi beklememelidir. Uygulamanın üzerinden 7 ya da 10 gün geçtiğinde ise istenilen sonuca ulaşılmış olur.

Çene Ucu Dolgusu Kalıcı Mı?

Bu konuda bize en çok sorulan sorulardan biri çene ucu dolgusu kalıcı mı sorusudur ve ne yazık ki kalıcı olmadığını söyleyebiliriz. Dolgu malzemeleri genellikle 1 – 2 ay boyunca kalıcılık sağlayabilmektedir. Bu süre tamamlandıktan sonra dolgu malzemeleri çözünür ve yavaş yavaş vücuttan atılır. Bazı hastalar bu konuda endişe duyabilmektedir. Ancak endişe duyulacak bir durum yoktur, çene uyu dolgusu malzemeleri vücuttan atılmasa bile vücuda herhangi bir zararları bulunmamaktadır.

Çene ucu dolgusu genellikle 1 – 2 ay sonra geçer fakat tekrar yapılabilmektedir. Tekrar yapılmasında bir sakınca yoktur ve 2 – 3 seanstan sonra kalıcı olarak çene bölgesinin düzelmesini sağlayabilmektedir. Bu durum çene yapısına bağlı olsa da seans sayısının fazla olması düzelmeyi de arttıracak bir durumdur.

Çene  Dolgusu Neler Yapılabilir?

Dolgu ile çene bölgesinde yapılacak uygulamaların başında çene ucu uzatma, çene ucu büyütme, çene köşelerini belirginleştirme, asimetri durumu varsa düzeltme gibi uygulamalar gelmektedir. Normalde bunlar ameliyat ile yapılsa da çene dolgusu sayesinde artık ameliyata gerek kalmadan çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.