Kılcal damarlar cilt içinde uzanır ve cilt yüzeyinden görülmezler. Sıcak ortamda ciltteki kılcal damarlar genişler ve ciltte pembelik oluşur, soğuk ortamlarda ise ciltteki kılcal damarlar büzüşür ve cilt soluk bir görünüm alır. Bu durum kılcal damar çeperindeki kasların gevşemesi ve büzüşmesine bağlı oluşur. Bazen bu kılcal damar çeperindeki kas yapısı bozulur ve kılcal damar genişler ve bir daha büzüşemez. Genişleyen damar içinde de kan göllenir. Bu durum ciltte örümcek ağı gibi ince kızarık düzensiz çizgiler belirmesine sebep olur. En sık neden genetik, foto yaşlanma, travma ve benzeri sebeplerdir. Bu durum birçok insanda rahatsız edici bir görünüme sebep olabilir. Kılcal damar çatlaması yaygın olarak yüz ve bacak bölgesinde görülür. Kılcal damar çatlamalar yüzde en sık yanak ve burun kenarlarında lokalizedir.

Kılcal damar çatlamasıKılcal damar çatlamalarının en etkili tedavi yöntemlerinden biri lazer uygulamalarıdır. Kliniğimizde Cynosure Elite MPX cihazı ile kılcal damar tedavisi yapılmaktadır. Bu lazerin avantajı hem alexandirite hem de Nd yag lazer ışınlarını aynı anda tek bir başlıktan yollayabilmesidir.

Lazer ışını ile kılcal damar duvarında termal bir hasar oluşur ve kılcal damar bütünlüğü bozularak içinden geçen kan akımı durur. Vücut hasar görmüş ve kapanmış bu kılcal damar ünitlerini temizleyerek vücuttan uzaklaştırır. Eğer kılcal damar ağı çok yaygınsa ya da damar çapı genişse o zaman bu termal hasar kılcal damar ağında ya da damar çapında bir azalmaya neden olur. Bu yüzden optimal bir sonuç için ek seanslar gerekecektir.

Kılcal damar çatlaması için lazer tedavisi klinikte kolaylıkla yapılabilir. Her bir seans damar ağının yaygınlığına göre 5-20 dakika aralığında sürer. İnce damarlar tek seansta geçebilir. Ama damar ağı yaygınsa tedavi 2 hafta ara ile 3-4 seans sürebilir.

Lazer uygulaması sırasında hafif bir ağrı olabilir. Soğutucu hava uygulaması bu ağrı hissini azaltır. İşlemden sonra lazer uygulanan bölgede hafif bir pembelik ya da ödem olabilir, birkaç saat içinde kendiliğinden geçer. Hafif bir kabuklanma da olabilir, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Kılcal damar lazer ile etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Ama tedavi başarısı ve seans sayısı kişisel farklılıklar gösterebilir. Kılcal damar tedavisi Ankara’da çok az klinikte uygulanmaktadır. Çünkü kılcal damar tedavisine uygun lazer sadece birkaç klinikte mevcuttur.

Lazer ile kılcal damar çatlaması yanında hemanjiom ve porto şarabı lekesi diye alınan kılcal damar malformasyonlarıda tedavi edilebilir. Ancak seans sayısı 4-6 hafta ara ile 8-10 seanstır.