Saç ekimi işlemi saç kaybı olan alana saç köklerinin naklidir. Nakledilen saçlar saçın arka ve her iki yan tarafında bulunan ve ömür boyu dökülmeme özelliğine sahip saç kökleridir. Nakledilen saç kökleri kişinin yaşayan canlı saçlarıdır ve ekim yapılan alanda da aynı doğal seyrinde uzar ve büyür. Saç kaybı erkeklerin olduğu gibi kadınlarında en sık problemlerinden biridir ve erkeklere olduğu gibi kadınlara da uygulanabilir. Erkeklere saça ekim yapıldığında saç çıkımı arasında % 5-10 fark olabilir. Kadınlarda bu saç kaybı % 10-25 oranına kadar artar. Bu durum kadınlara saç ekim yapılamayacağı anlamına gelmez. Ama kadınlarda saç kaybı oranı erkeklere göre daha fazla olacaktır. bu işlemler ile birlikte kaş ekimi, sakal ekimi ve bıyık ekimi de yapılabilir.

Ankara Saç Ekimi

Saç ekimiSaç ekim Ankara’da birçok klinikte yapılabilir. Önemli olan saç ekim fiyatı değil hastane ortamında plastik cerrahi uzmanı ve deneyimli ekim hemşirelerinden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmesidir. Bodrum katlarında plastik cerrahi uzmanı olmayan kişilerce yapılan ekimlerin sonuçlarının iyi olmayacağı aşikardır. Bu yüzden güvenilir ve ehil ellerde saç ekimini yaptırmak temel seçim koşulu olmalıdır.

Fue tekniği temel olarak saçların verici alandan tek tek alınması işlemidir. Birçok klinikte iç çapı 0.8 mm-1 mm çapında iğneler ile mikro motor yöntemi ile yapılmaktadır. Bu kalın motor iğneleri hem verici alanda zımba deliği gibi iz bırakmaktadır, hem de alınan kökler kalın olduğu için ekim yapılan alanda kaba ve seyrek bir görünüme sebep olmaktadır. Kliniğimizde kullanılan 0.4 mm çapındaki ince fue iğneleri hem verici alanda iz kalmaz. Hem de doğal ve sık bir ekime olanak sağlar. Ayrıca daha fazla saç kökü nakledilebilir.

Saç ekimi işleminde temel olarak iki teknik uygulanır;

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Plastik cerrahi uzmanı ve hemşireler tarafından oluşturulan bir ekip tarafından lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Öncelikle saç ekimi planlanan hastanın saçları kısaltılır ve antiseptik solüsyon ile silinir. Daha sonra verici bölge lokal anestezik ajanlar ile uyuşturulur. Sadece bu lokal anestezi uygulama esnasında ağrı hissi olur. Bu ağrı hissini azaltmak için lokal anestezi esnasında hafif bir sedasyon verilebilir. İç çapı 0.4 mm olan ince fue iğneleri ile saç greftleri tek tek alınır. Her bir saç grefti 1-4 saç teli içerir. Verici bölgeden toplanan saç greftleri serum fizyolojikli özel cam kaplara toplanır. Daha sonra saç transferi yapılacak alanlara küçük kanallar açılır ve bu kanallar içine verici bölgeden alınan saç kökleri yerleştirilir. Saç alınan bölge alından yapılan bir sargı ile kapatılır, ekim yapılan bölge antibiyotikli solüsyon sürülerek açık bırakılır. 2. gün kişi saç yıkaması için kliniğe çağrılır. Tüm pansumanlar açılır ve nasıl yıkama yapılacağı hastaya gösterilir. Saç ekimi yapılan bölgeye ise özel şampuan ve losyonlar ile yıkama yapılır. Kişi oluşan kabuklanmanın çabuk dökülmesi için ilk hafta saçını her gün yıkar.

Fue saç ekimi Saç ekimi yapılan bölgedeki saçların yarıya yakını ilk ay içinde dökülür, bu duruma şok dökülm3e denir. Dökülen saçlar 3. ayda geri çıkmaya başlar ve 10 aya kadar her ay çıkmaya devam eder. Dökülmeyen saçlar ise uzmaya devam eder ve 2-3 aylıkken hafif bir yoğunluk oluşur.  Saçların ayda ortalama 1 cm uzayacağı düşünülürse tatmin edici sonuçları görmek için ortalama 6 ay beklemek, nihai sonucu görmek için 12 ay beklemek gereklidir.

 

Fue Tekniğinin Avantajları;

  • Her seansta 4000 saç grefti nakledilebilir. 4000 saç grefti 8000 – 10 000 saç teline denk gelir.
  • İç çapı 0.4 mm iğnelerle kliniğimizde yapılan ekim sonrası verici bölge çok hızlı iyileştiği için ekim yapılmamış bir alana 1-2 ay sonra ikinci bir seans yapılabilir. Mikromotor yöntemiyle uygulanan FUE ya da FUT tekniği gibi 2.seans için 6-12 ay beklemek gerekmez.
  • Verici bölgede cerrahi bir kesi olmadığı için iyileşme çok hızlıdır, his kaybı ya da iz oluşmaz. Birkaç gün içinde saç köklerinin alındığı alandaki minik delikler iz bırakmayacak şekilde kapanır.
  • Saçlı deride yeterince saç kökü bulunmadığı durumlarda vücudun göğüs, sırt ve kol gibi değişik yerlerinden kıl foliküler üniteleri alınıp saç kaybı olan alana nakledilebilir. Ancak pratikte herzaman saç kaybını saçla kapatmak herzaman daha iyi bir estetik görünüm ve sıklık sağlar.
  • Saç kökü iğne ile olan FUE tekniğinde çok ince olduğundan ekim yapılan alanda daha doğal bir görünüm verir.

Fue tekniğinin tek dezavantajı saçların kısa kesilme gerekliliğidir.

FUT (Foliküler Ünit Transplantasyonu) tekniğinde ise saçlı derinin arka kısmından saç kökleri tek parça deri adası halinde cerrahi bir yöntemle alınır. Alınan deri adası içindeki saçlar birli, ikili, üçlü bazen dörtlü saç köklerine ayrılır ve bu saç kökleri saç kaybı olan alana nakledilir.

FUT Tekniğinin Avantajları;

Aslından FUE Saç ekimi tekniğinin yaygın bir şekilde uygulanmasından ve edinilen deneyimlerden sonra FUT tekniği neredeyse terkedilmiştir. Saçların kısa kesilmesi gerekmemesi dışında hiçbir avantajı yoktur. Her konuda FUE teniği FUT tekniğinden çok daha üstündür.

FUT Tekniğinin Dezavantajları;

  • Saç köklerinin alındığı bölgedeki iz belirgin olabilir, hatta saçsız bir ada halinde kötü iyileşebilir.
  • Verici bölgede kalıcı uyuşukluk ya da his kaybı olabilir.
  • İkinci bir seans uygulamak için en az 6 ay beklemek gereklidir.
  • Saç kökleri kalın olduğu için kaba ve seyrek bir saç ekimi yapılabilir.
  • Bir seansta en fazla 2000 saç kökü nakledilebilir.