Kaş kaldırma estetiği, Kaşlar ve gözlerimiz yüzün en önemli estetik parçalarından birisidir. Estetik ölçütlerde kalkık kaş kişiyi daha genç ve dinamik, düşük ve düzleşmiş kaşta kişiyi yaşlı ve yorgun gösterebilmektedir. Kaş kaldırma ile canlı daha genç bir görünüme kavuşmak amaçlanır.

Kaş kaldırma Kaş şekli ve tarzı herkesin beğenisine göre değişebilir. Ama ideal kaş ise herkeste standart olarak hem doğal hem de estetik olarak güzel gözüken kaştır. İdeal kaş yayının en yüksek noktası göz bebeğinin dış kenarından geçen dikey hat üzerinde olmalıdır. Kaşın dış kenarı, kaşın iç kenarından 2 mm daha yukarıda olmalıdır. Kaşlar göz çukurunun üst kenarının daha üzerinde olmalı ve çok uzun ya da çok kısa olmamalıdır.

Kaş Kaldırma, Kaş Estetiği

Kaş kaldırma uygulamalarını ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki gruba ayırmak mümkündür.

Ameliyatsız kaş kaldırma

• Ameliyatsız kaş kaldırma da en iyi sonuç ulterapi ile elde edilebilir. Ulterapi uygulaması ile ameliyat olmadan yara bere oluşmadan 10 dakikalık bir uygulama ile kaşlar hemen kaldırılabilir. Bu yöntem için cihazın FDA onayı mevcuttur. Ulterapi cihazları ulthera, ultra skin, doublodur. Ulterapi uygulamasının etkisi hemen görülse de ideal etkiler 2-3 ay içinde maksimuma ulaşır.

Botoks uygulaması da kaşın dış uç kısmının 1-2 mm kaldırılmasında etkilidir. Ayrıca alın bölgesine uygulanan botoks da kaşın iç kısmında 1 mm düşüklük yapabilir. Botoksun bu iki etkisi ile oluşan görünüm kaşın arzu edilen kavisi alarak yay görünümü almasını sağlar.

Kaş Askısı

• Ameliyatlı kaş kaldırma da kaş askısı ve endoskopik ya da klasik kaş kaldırma teknikleri kullanılabilir.

Kaş askısı aslında lokal anestezi ile kolaylıkla uygulanabilecek bir yöntemdir. Saç çizgisi ön sınırından açılan küçük bir delik içinden geçirilen bir dikiş ile kaş istenilen pozisyonda asılabilir. Bu yöntemin dezavantajı istenilen etkinin uzun süre kalıcı olamaması, kaşların bir süre sonra eski yerlerine inmesidir. Bu problemin üstesinden gelmek için yeni geliştirilmiş özel iplikçiler kullanılsa da kişinin mimik hareketlerini kullanma sıklığına bağlı olarak kaşlar 6 ay – 2 yıl arasında eski haline geri döner.

Kaş kaldırma İkinci yöntem olarak klasik kaş kaldırma ya da şakak germe ameliyatı uygulanabilir. Ameliyat şakak bölgesinden saçlı deri çıkararak bu bölgeyi germe esasına dayanır. En büyük handikap bu saçlı deri içinde yapılan uzun dikiş hatlarının zamanla genişleyerek saçsız adalar yaratmasıdır. Ayrıca saçlı deride zamanla esneme olacağından kaş kaldırmanın kalıcılığıda kısa sürmektedir. Ben bu iki dezavantajı yüzünden şakak germe ameliyatı yapmıyorum. Bunun yerine hem daha güncel hem de daha etkili sonuç veren endoskopik kaş kaldırma ameliyatını uyguluyorum.

Endoskopik Kaş Kaldırma

Diğer ve en etkili bir yöntem ise endoskopik kaş kaldırmadır. Genel ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında hastanede ameliyathane şartlarında uygulanabilir. Şakak bölgesinde saçlı bölge içinden yapılan birkaç santimlik kesi ile bu bölgedeki dokular serbestlenir ve kaşlar istenilen pozisyonda yukarı asılabilir. Ameliyat sonrası bu bölgede şişlik ve hafif morarma olabilir. Ağrı kesici tablet kullanımı yeterlidir, rahatsız edici bir ağrı oluşmaz. Dikişler ortalama 10 gün sonra alınır. Operasyon izi saçlı deri içinde kalacağı için iz kalma gibi bir sorun yaşanmayacaktır.

Kaş kaldırma prosedürü ile kaşlarınız istenilen pozisyonda kaldırılabilir. Daha kalıcı sonuçlar elde edilmiş olunur. Aynı zamanda göz kenarında kazayağı dediğimiz kırışıklıkların düzelmesi, şakak bölgesinin gergin ve pürüzsüz hal alması ile bir miktar orta yüz şekillenmesine katkı sağlanması da en önemli avantajıdır