Yanık ve Yara izi Her ciddi doku yaralanması veya her ameliyat kesisi mutlaka az ya da çok bir iz bırakır. Halk arasında tüm yara izlerinin estetik cerrahlar tarafından tamamen yok edilebildiğine dair yanlış bir inanç vardır. Estetik ve Plastik Cerrahi teknikleriyle ameliyat izlerini azaltmak ya da gizlemek mümkündür. Bu yüzden estetik cerrahi uzmanları ameliyat kesisi yaparken izi saklayacak kat izleri içinde ya da yaşlanma ve ya deri kırışma hatlarına paralel kesi yaparlar. Örneğin alında dik bir kesi izi çok belli olurken alın enine çizgileri içinde saklanan bir iz hiç belirgin olmayabilir. Tıbbın bugün geldiği nokta itibarıyla yara izlerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Yanık yara izi tedavisi Estetik cerrahi uzmanlarınca yaranın daha iyi görünmesi için yapılabilecek şeyler vardır. Plastik cerrahlar kendilerine has tekniklerle genelde izi mümkün olduğu kadar kısa tutmayı, belirsiz görünmeyi, izin yönünü ve yerini değiştirerek daha iyi gizlemeyi başarabilirler. Ama izi tamamen ortadan kaldırmayı başaramazlar.

İz düzeltme ya da skar revizyonu ameliyatları genellikle lokal anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi uygulaması sırasında hafif bir yanma hissi olur. Ama işlem sırasında herhangi bir ağrı olmaz. Skar revizyonu ameliyatlarında iz içeren cilt alanı çıkarılır ve dokular karşılıklı yaklaştırılarak daha ince bir yara izi elde edilerek estetik dikişler ile kapatılır. Ameliyattan sonra hastanede kalmak gerekmez, kişiler hemen kendi evlerine dönebilir. İz düzeltmesi sonrası kabuklar dökülünce erken dönemde iz hafif kızarık gözükür. Birkaç ay içinde kızarıklık pembe renge döner ve 6-12 ay içinde iz cilt rengine solar, belirsiz bir görünüm kazanır.

Eğer yanık ciltte derin bir tahribat yapmışsa iz bırakarak iyileşecektir. Tüm izlerde olduğu gibi yanık izlerini de tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Tam aksine estetik açıdan yanığa yapılabilecek kısıtlı düzeltme imkânı vardır. Eğer yanık saçlı alanlarda kısmen kayıplar oluşturmuşsa, yüzde, göz çevresinde, ağız kenarlarında çekintiler ve şekil bozuklukları oluşturmuşsa, eklemlerin hareketini engelleyen, çocuklarda büyümeyi engelleyen çekintiler oluşturmuşsa müdahale edilebilir. Yanık alanlarda ileri derece kabarıklık, açılıp kapanan yara veya bariz renk değişiklikleri varsa yine müdahale edilebilir.

İz düzeltme ameliyatlarından sonra kabuklanma dökülünce iz azaltıcı krem ya da slikon tedavisi başlanmalıdır. Ayrıca kol, bacak ya da gövde gibi bölgelerde slikon ile baskılı giysi kullanımı izin daha kaliteli iyileşmesine ve belirsiz görünmesine katkı sağlar.