Yüz ve boyun germe (face lift) yani yüz germe ameliyatı ile ilerleyen yaşın yüzde yaptığı değişiklikleri düzeltebilmek mümkündür. Yüz germe ameliyatı yaşlanma sürecini etkilemez. Yapılan ameliyat kişiyi bulunduğu yaştan daha genç ve daha canlı görünüme kavuşturur, fakat yaşlanma süreci devam eder. Özetle yüz germe ameliyatı olan bir kişinin yüzü olduğundan 10 yaş daha genç gösterir. Yıllar geçtikçe ameliyat geçiren yüzde etkilenir, ama yüz her zaman kişinin kendi yaşından 10 yaş daha genç gözükmeye devam eder.

Yüz üç ayrı bölgeye ayrılır ve her bölge ayrı olarak ele alınır. Ameliyat planlaması için her bölge ayrı ayrı değerlendirilir.

  • Üst yüz bölgesi; alın, kaşlar ve şakakları içerir, bu bölgeye uygulanan ameliyatlar kaş kaldırma ve alın germe işlemidir.
  • Orta yüz bölgesi; Elmacık kemiği, yanak ve infraorbital bölgeyi içerir, bu bölgeye uygulanan ameliyat orta yüz germe işlemidir.
  • Alt yüz bölgesi; Çene konturu, gıdı ve boyun bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim alt yüz ve boyun germe işlemidir.

Her bir bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girişim uygulanabilir.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe operasyonu genel anestezi , sedasyonlu lokal anestezi altında hastanelerin ameliyathanelerinde yapılabilir. Ameliyat süresi yapılacak girişimle orantı kurulara 3 veya 4 saat süre alır.

yüz germe ameliyatıÜst yüz germe ameliyatları genellikle kaşı kaldırmak ya da kırışık ve katlanmış alın görünümünden kurtulmak için uygulanır. Ameliyat kesileri tamamen saçlı deri içersinde yapılır. Ama klasik alın germe ya da kaş kaldırma işlemlerinde saçlı deri içindeki izin çok uzun olması ve izin zamanla da genişlemesi ciddi problemler oluşturabilir. Çünkü oluşan bu iz saçlı deri içinde büyük boşluklar yaratabilir, bu saçsız alanların belirgin olması kişileri mutsuz edebilir. Bu yüzden endoskopik kaş kaldırma ya da alın germe işlemi ile seçilmiş olgularda hem daha kalıcı hem daha iyi sonuçlar elde edilir. Ayrıca kesi hatları 2-3 cm ile sınırlı olduğu için iz problemi olmaz.

Orta yüz germe işlemini alt gözkapağı dibinden yapıyorum. Bu sayede iz problem olmaz ve aynı zamanda alt gözkapağı torbası ve gözyaşı oluğuda düzelmiş olur. Orta yüz germe ile aşağıya düşmüş yanak ve malar bölge dokuları tekrar yukarıya alınır. Bu sayede dolgun bir elmacık kemiği ve üçgen bir yüz görünümü elde edilmiş olunur. Aynı zamanda gülme çizgileri üzerinde birikmiş ve yığılmış dokular yukarı çekilerek gülme çizgilerinin derinliği azaltılmış olunur.

Boyun Germe Ameliyatı

Alt yüz germe işlemi sırasında ise kesiler kulak önü ve arkasındaki sınırdan yapılır. Bu sayede ameliyat izi cilt katlantı bölgelerinde kaldığı için iz sorunu olmaz. Alt yüz germe ile hem gıdı hem boyun hem de çene kenarındaki cilt gevşemeleri toparlanmış olur. Aynı zamanda yanak bölgesininde de dokuları yukarı çekerek germe etkisi yaratır.

Operasyon sonrası yüzde şişlik ve hafif morarma olağan bir süreçtir, genellikle ağrı sanılanın aksine olmaz ve ağrı kesici tablet alınması yeterlidir. İlk 2 gün buz tatbiki şişliği önemli derecede azaltır. Ayrıca şişlik ve morluk giderici kremler ile iyileşme daha hızlı olmaktadır. Operasyonun ertesi gün drenler alınır. Özellikle yaşlı hastaların tansiyon takibi açısından bir gün hastanede kalması gerekebilir. Dikişler eriyen estetik dikişlerdir, alınması gerekmez. Düğüm başları 7-10 gün sonra alınır. Yüz ve boyun germe ameliyatlarından sonra hayata dönüş hızlıdır. Ama yüzdeki ödem ve morluklar ilk 10 gün toplum içinde kişiyi rahatsız edebilir. Yüz germe ameliyatından sonra işe dönüş 2 hafta kadar zaman alabilir. Ama yüzün tam oturması 2-3 ay zaman alır.

Yüz ve boyun germe ameliyatları iyi bir sonuç verir. Kişinin yüzünde yılların bıraktığı yıpranma ve yaşlanma bulgularını geriye alır ve bulunduğu yaştan daha genç ve daha diri görünmesini sağlamaya yardımcı olur.