Dudak kenarı dolgu, ameliyatsız estetik uygulama olarak, dudaklara hacim verme işlemidir. Üst dudak ve alt dudağa uyguladığımız yöntemler ile ince yapılı dudakların form kazanmasını sağlıyoruz. Teknik ayrıca zamana bağlı olarak form kaybeden ve dudak cildindeki dokuların yıpranmasında da uygulanır.

Dudak kenarı dolguDudak çevresindeki iz, çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi sağlanırken, daha dolgun bir görünüm elde edilir. Dudak dolgusunda iki farklı madde ile uygulama yapılır. Bunlardan ilki yağ enjeksiyonudur ve kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokularının enjekte edilmesiyle uygulanır.

Diğer yöntem ise hyalüronik asit dolgusudur. Sentetik madde olarak laboratuvarlarda üretilen ve kozmetik alanında kullanmak için geliştirilen dolgu maddesidir.

Dudak Dolgusu (Gülme Çizgilerine Dolgu) Nasıl Uygulanır?

İnsan DNA’sında doğal olarak bulunan hyalüronik asit, çeşitli dokuların elastikiyetini sağlayan bir maddedir. Esnekliği kaybolan dokularda kullanılmak üzere dizayn edilen ürün, ciltte yumuşaklık sağlar. Pürüzlü görünümün, çukur ve çizgilerin giderilmesini sağlar.

Enjekte yöntemiyle pratik şekilde uyguladığımız dolgu, cerrahi işlem gerektirmediği için kesi açılmaz. Dudak dolgusu, su tutma özelliğiyle cilt dokularının nemli olmasını ve daha naturel daha canlı görünmesini sağlar. Uygulamanın yapıldığı bölgeye bağlı olarak ve kişinin cilt yapısına, dokularının niteliğine göre minimum 6 ay maksimum 24 ay kullanılabilir.

Dudak Kenarı Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dudak dolgusu ve dudak kenarı dolgusu uygulamalarına özel olarak üretilen maddeler, ince ve kalın olmak üzere iki grupta değerlendirilir. İnce çizgilerin doldurulmasında kullanılan ince dolgular ve dudak dolgusu, Gülme çizgilerine dolgu çeşitleri, daha kalın bazlı olarak üretilir.

Kalın dolgular yüz bölgesindeki derin çukurlukların doldurulması için kullanılır. Yüz ve el estetiğinde, dekolte estetiğinde kullanılırlar. Dudak kenarı için uyguladığımız hyalüronik asit ince dolgulardır.

Dudak kenarı dolgusu yaptıranlar vücuttaki yağ dokularına göre tercih edebilmektedirler. Yağ enjeksiyonu tekniğinde, karın bölgesindeki yağ dokuları başta olmak üzere, vücudun çeşitli yerlerinden alınan yağlarla dudak kenarına dolgu yapılır.

Kontür düzeltme, dudak çevresi estetiği, dudak dolgunlaştırma gibi işlemlerde kullanılır. Liposuction yani yağ alma tekniği ile vücuttan alınan yağ dokuları öncelikle yıkanır ve santrifuj işleminden geçirilir. Ardından lipofiz denilen yağ enjeksiyonu yöntemiyle, ihtiyacı olan bölgeye transfer edilir.

Kişinin kendi dokuları olduğu için alerjen, enfeksiyon oluşturmaz. Uzun süre kullanım sağlar ve fakat uygulamadan sonra enjekte edilen yağın ortalama yarısı tekrar erir. Belirlenen sürede yeniden uygulanması, daha uzun süre doğal bir görünümde kullanım avantajı sağlar. Cerrahi bir işlem olarak yapılır.

Dudak Kenarı Dolgusu Sonrası

Lokal anestezi ya da sedasyon ile uygulanan cerrahi işlemlere nazaran daha pratik şekilde yapılır. Enjekte yöntemiyle doğrudan uygulanır. Anestezi etkisinde kremler kullanmak, genellikle yeterlidir.

Uygulama sonrası hafif şişlikler, morluklar oluşabilir. Soğuk kompres uygulamak rahatlatır. Birkaç gün içinde tüm belirtiler geçer. 3 haftada dudak belirgin halini alır.

Dudak Kenarı Dolgusu Fiyatları

Dudak kenarı dolgu fiyatları, uygulanacak kişiye ve cilt yapısına göre farklılık gösterir. Dudak çevresindeki dokuların niteliği ile cilt yapısı, çizgi ve çukurların boyutlarına göre ne kadar dolgu kullanılacağı, ek uygulamalar olup olmayacağına gre fiyat belirlemesi yapılır.

Uygulama detaylarından bahsedecek olursak; asimetrik olanlarda da başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Dudakların şekil ve yapı formlarında simetri sorunlarını dolgu yöntemiyle düzeltiyoruz. Simetri estetiğinde kalın dolgu ürünleri ile uygulama yapıyoruz.

18 yaş üzerindeki kadın ve erkelere yapılabilir. Hamilelere ve emziren annelere dudak kenarı dolgusu veya diğer dolgu, botoks yöntemlerini uygulamıyoruz. Uygulama tekil işlem olarak yapılabildiği gibi ek uygulamalarla da kombine olarak yapılabilir.