Kepçe kulak şekil bozukluğu herkeste farklı derecelerde de olsa birkaç ana problem vardır. Birincisi kulağın arka açısı yani kulakların saçlı deri uzaklığı artmıştır. İkinci problem ise kulağın iç tarafındaki kıkırdak tabakanın aşırı gelişmiş ve kulağı dışa doğru döndürmüş olmasıdır. Diğer bir problem ise kulak kepçesindeki üst kıvrımın oluşmaması ya da silik olmasıdır. Bu üç problemde kulakları kafatasından uzaklaştırır ve kulaklara karşıdan bakıldığında belirgin şekilde gözükmesine yol açar.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Otoplasti Nedir ?

Kepçe kulak estetiği Kepçe kulak estetiği ameliyatı kulağın estetik görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemlerin genel adıdır. Genellikle kulaktaki deformiteleri düzeltmek ve kulağı estetik olarak şekillendirmek amaçlanır. 4 yaşında kulağın hemen hemen % 85-90 oranda büyümüş olduğu kabul edilir. Bu yaştan itibaren çocuk ya da erişkin hastalar her yaşta opere edilebilir. Çocukların psikolojik olarak etkilenmelerini önlemek için operasyonun genellikle okul öncesi dönemde yapılması önerilir.

Kepçe kulağı düzeltmek için uygulanan ameliyat erişkin hasta grubunda lokal anestezi ile uygulanabilir ve ameliyat süresi ortalama 1 saattir. Küçük çocuklarda ise kepçe kulak estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılabilir.

Kepçe kulaklara yapılan operasyon birkaç değişik teknikle yapılabilir. Benim uyguladığım teknikte kulakta oluşmamış olan kıvrımların tekrar belirginleştirilmesi, kulağın arkaya çekilmesi için dikişler kullanılması eğer gerekliyse konkal bölgeden kıkırdak ve cilt dokusu çıkarılmasıdır. Yani özetle kulak kartilajını estetik ünitlere uygun olacak şekilde yeniden şekillendirilmesidir

Kulak Estetiği Ameliyat Sonrası

Ameliyatı sonrası hasta sorunsuzca ayağa kalkıp evlerine gidebilir, Operasyondan sonra kulaklar 3 – 4 gün kalacak bir bandaj uygulanır. İlk sargılar açıldıktan sonra kulaklar açık bırakılır. Kişi gündüzleri kulaklarını açık bırakır, geceleri yatarken kulakları korumak amacıyla 1 ay süreyle tenisçi bandı takması önerilir. Bu band kulağı uyurken kontrolsüz olarak yapılan ters hareketlerden, kıvrılmalardan ve bükülmelerden korur. Kullanılan dikişler eriyen dikiştir, alınması gerekmez. Operasyon izi kulakların arkasındaki kıvrımda kalacak , iz gibi bir sorun olmayacaktır.

Kepçe kulak ameliyatıEn sık kepçe kulak probleminin düzeltilmesi için uygulansa da başka kulakta şekil bozukluğu yaratan problemler de vardır. Bu tür problemleri de ameliyat ile düzeltmek mümkündür.

Kepçe kulak estetiği Ankara’da birçok hastanede yapılmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı fiyatı değişiklik gösterebilir. Ama iyi bir sonuç için deneyimli ve referansı olan bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı tercih edilmelidir.

Kulak estetiği, kulağımız hem duyma hem de denge organımızdır. Ama dıştan görünümü insanın imajını ya da toplum içinde görünümünü ve algısını etkileyen önemli organlardan biridir. Genelde kepçe kulak figürü karikatürlerde ya da mizah konusunda saf ya da garip insanları figürize eder. Bu durum toplum algısını etkileyebilir. Bu yüzden kulağın görünümü estetik olarak kişiyi rahatsız edebilir.

Kulaklarda oluşan estetik bozukluklar çok farklı şekillerde olabilir. Kulaklar normalden büyük olabilir. Kulağın üst kısmı kağıt gibi düz olabilir. Kulağın memesi büyük olabilir ya da kulak büzüşerek şekilsiz bir görünüm alabilir. Ama en sık görülen deformite kepçe kulaktır. Ankara kepçe kulak estetiği fiyatları uygulamanın çeşidine göre belirlenebilmektedir.