Liposakşın ile yağ çekme deri altında toplanan yağ birikimlerinin vakum cihazına bağlı ince kanüller kullanılarak alınması yöntemidir. Liposuction için ideal hasta yeterince diyet ve egzersize rağmen belli bölgelerdeki yağ dokularını eritemeyen hastalardır. Yağ aldırma yöntemi uygulandıktan sonra vücut bu bölgeleri tekrar eski haline getirecek şekilde yağ hücreleri oluşturamaz, yani sonuç kalıcıdır.

Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin, bir çok bayan ya basen ya karın ya da bel bölgesindeki yağ birikiminden şikayetçidir. Kişiler ne kadar kilo verirlerse versinler bu bölgeler inatla erimez. Bu gibi durumlarda yağ çekme etkili bir yöntemdir.

Liposakşın Yağ Aldırma Ameliyatı Yöntemi

yağ çekmeYağ aldırmak vücut hatlarını düzeltmek, güzelleştirmek, vücudu şekillendirmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu bölgelerdeki fazla yağların alınmasıyla kişi daha estetik daha ince ve daha zayıf gözükür. Alınan yağlar ile vücutta bir ağırlık azalmasına yol açsa da Liposakşın bir zayıflama ameliyatı değildir. Vücut hatlarını güzelleştirmek amacıyla uygulanır. Yağ aldırma yöntemi ile vücudun her yerinden yağ alınabilir. En sık uygulanan bölgeler karın, bel, kalça, basenler, gıdı, sırt, bacak, üst kol, uyluk ve diz içleridir.

Yağ çekme işlemi lokal, sedasyon anestezisi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Yağ alınacak bölgenin özel solüsyonlarla uyuşturulması tekniği (Tümescent teknik) tüm dünyada modern ve en güvenli liposuction yöntemidir. Yağ çekme sadece ince kanüllerin gireceği kadar 2-3 mm uzunluğunda küçük kesiler yolu ile yapılır. Kesiler çok küçük olduğu ve katlantı bölgelerinde gizlendiği için ameliyat sonrası dönemde herhangi bir kesi izi göze çarpmamaktadır. işleminden birkaç saat sonra hasta evine gönderilmekte ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

işlem lokal, sedasyon anestezisi ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Hangi anestezi tekniğinin uygulanacağı sahanın genişliğine ve kişinin tercihine bağlıdır. Yağ alımı yapılacak alanın özel solüsyonlarla uyuşturulması (Tümescent) modern ve güvenilir yağ aldırma yöntemidir. Bu yöntemde önce yağ çekilecek bölgeye özel bir sıvı karışımı enjekte edilir. Daha sonra yaklaşık 20 dakika beklemek gerekir. Bu süre içerisinde liposuction uygulanacak bölge hem uyuşturulmuş hem de kansız hal almış olur. Daha sonra fazla olan yağ dokusu vakum sistemine bağlı ince kanüller sayesinde dışarıya çekilir. Liposakşın sadece ince kanüllerin gireceği kadar 2-3 mm uzunluğunda küçük kesiler yolu ile yapılabilir. Kesiler çok küçük olduğu ve katlantı bölgelerinde gizlendiği için ameliyat sonrası dönemde herhangi bir kesi izi göze çarpmamaktadır. yağ aldırma işleminden birkaç saat sonra hasta evine gönderilmekte ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Liposakşın Yağ Alma Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası ağrı genellikle ağrı kesici tabletlerle kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyattan sonra ödem ve hafif morarma olağandır. Ameliyattan sonra hastaların liposuction uygulanan bölgeye bir ay süreyle korse giymeleri önerilir.

Liposuction resmiLiposuction yöntemi ile daha düzgün, daha şekilli, estetik olarak daha güzel görünümlü vücut hatlarına sahip olmak mümkündür.

Alınan yağ miktarı ile orantılı kişi aynı gün evine dönebilir ve günlük aktivitelerinize başlayabilir ya da birkaç gün evde istirahat etmesi gerekebilir. Ameliyattan birkaç gün sonra işe dönülebilir. Sadece ilk birkaç gün girişim yapılan bölgelerde ağrı olacaktır, basit ağrı kesiciler kullanmak yeterli olur. Ancak aşırı fiziksel egzersizden 2 hafta kaçınmalısınız. Ameliyattan sonra yeni şeklin oluşabilmesini kolaylaştırmak amacıyla bir ay süreyle elastik korse tipi giysiler giyilmesi gerekir.

Doku şişliği girişimden sonra zamanla azalarak 1-2 ay sürebilir. İdeal şeklin oluşması zaman ister. Girişim yapılan yerlerde yeni vücut şeklinin tam olarak belirginleşmesi üç ay kadar bir süre alacaktır.

Bu miktar cerraha ve kişinin Liposakşın uygulanacak bölgesine bağlıdır. Dünyaca kabul gören güvenli sınır bir seansta maksimum 5 litre yağ alınmasıdır. Ancak hastadan daha fazla miktarda yağ alınması gerekiyorsa, o zaman ek seanslarla farklı bölgelerden yağ alınması mümkündür. Seans aralıkları içinde uzun süre beklemek gerekmez.

Liposakşın Sonrası

Ameliyatsız yapılan cerrahi olmayan uygulama Lazer liposuction ‘dır. Beslenmenize dikkat etmediğiniz takdirde işlem sonrası da kilo alabilirsiniz. operasyon sonrası kilo alımı olursa vücudun genelinde bir yağ artışı olur, yağ aldırma yapılan bölgeler de kendi payına düştüğü kadar etkilenir, ancak yeniden eskisi gibi diğer vücut hatlarına göre daha fazla bir birikim olması mümkün değildir. Çünkü operasyon yapılan bölgelerde yağ hücre sayısı kalıcı olarak azaldığından diğer vücut bölgeleri ile orantılı kilo alır. Vücuttaki yağ hücresinin erken çocukluk çağından sonra çoğalması durur ve bu dönemden sonrada yağ hücresinin çoğalma özelliği olmadığından, İşlem ile alınan bölgelerde yağ hücresi sayısında artış olmaz. Vücut kilo alındığında yağ hücrelerinin boyutları artar. Bu nedenle yağ çekme sonrası alınan sonuçlar kalıcıdır.

Dengeli düzenli beslenmeye yönelik bir yaşam tarzı ile ideal vücut ölçülerine sahip olmak için yapılacak en etkili yöntemdir. Ama maalesef çoğumuzun düzenli bir beslenme ve aktif bir spor yaşantısı yoktur. Bu durumda vücut kitle endeksinde bozulmaya ve cilt altındaki dokularda yağlanmaya yol açar. Batın içi yağlanma spor ve diyetle kolaylıkla eritilebilirken, cilt altı yağ bu yöntemlerle asla arzu edilen miktar kadar inceltilemez. İşte liposakşın ile bu veremediğimiz yağları alarak ve vücut hatlarını güzelleştirir. Ankara liposakşın fiyatları, yağları alınacak alanlara ve yağ miktarına göre değişecektir.