Burun yüzün üçte birini kaplar, ve botokla burun ucu kaldırma yüzünüze daha dengeli ve çekici bir görünüm kazandırmak üzere tasarlanan yumuşak doku enjeksiyon prosedürüdür. Burun botoksu, burundaki şekil bozukluklarını, açıları ve konturları oluşturmak için dolgu maddelerinin hassas yerlere enjeksiyonu ile elde edilir. Kısa sürede ameliyat gerektirmeden yapılan bir tür Rinoplasti çeşididir.

Botoksla Burun Kaldırma Nedir?

Botoksla burun ucu kaldırmaBotoks işlemi pek çok bölgede olduğu gibi burun bölgesinde de rahatlıkla yapılmaktadır. Bu işlem için burun ucundaki hareketliliği sağlayan kas, botoks sayesinde geçici olarak fonksiyon dışı bırakılır ve burun 1 – 2 milimetre yukarı kaldırılır. Bu mesafe yeterli olmaktadır zira daha fazla kaldırıldığında zaten oldukça yapay bir görünüme sahip olacağı için estetik durmamaktadır.

Botoksla burun kaldırma işlemi sonrasında herhangi bir sorun olmadığı için hemen işlerinize yani günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Botoksla burun kaldırmanın yan etkileri yok denecek kadar azdır. Bazı durumlarda küçük kızarıklıklara sebep olsa da bunlar da soğuk uygulama yapılarak hatta yapılmasa bile çok kısa bir süre sonra geçmektedir.

Hangi Durumlarda Botoksla Burun Kaldırma Uygulaması Yapılır?

Botoksla burun kaldırma uygulaması, burnu düşük olan kişilere daha sık uygulanmaktadır. Özellikle güldüğü zaman burun ucu düşen ve kötü bir görüntüye sebep veren kişiler ameliyatsız botoksla burun kaldırma uygulamasını sıklıkla tercih etmektedir.

Burundaki eğrilikler ya da kemikler botoks ile düzeltilememektedir. Bu işlem genelde estetik açısından kötü görünen burun uçlarında tercih edilir. Diğer durumlarda burun ameliyatı tercih edilmektedir.

Bunların haricinde burun kanatlarında yayvanlaşma olan kişiler de botoksla burun kaldırma uygulamasını tercih etmektedir. Botoks sayesinde burnu aşağıya çeken kasın etkisi azaltılır. Böylece daha kalkık ve düzgün duran bir burna sahip olunur.

Son olarak bazı kişilerin güldükleri zaman burun kırışıklıkları çok belli olmaktadır. Bu kırışıklıklar yüzünde başka botoks uygulamaları olan kişilerde de sık görülmektedir. Tavşan çizgileri ya da Bunny lines olarak bilinen bu çizgilerin oluşmasına neden olan kasların aslında hiçbir görevi bulunmamaktadır. Yani botoks yapılmasında da bir sakınca yoktur. Ayrıca gereğinden fazla mimik ve çizgiye neden oldukları için kötü bir görünüm de yaratırlar. Burun kaldırma botoksu, bu çizgilerin de düzgün bir hale getirilmesi için çok sık kullanılmaktadır.

Botoksa ek olarak eğer daha düzgün bir görüntü isteniyorsa dolgu uygulaması da yapılabilir. Böylece burun kenarında oluşan kırışıklıklar doldurulur ve izler de kaybolmuş olur. Burun sırtında bulunan kırışıklıklar için uygulanan doz genellikle 5 – 10 ünite arasında değişiklik göstermektedir. Bu durum kişilerin burun yapılarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Burun Botoksu Etkisi Ne Zaman Görülür?

Burun kaldırma botoksunun etkisini görebilmeniz için en az 4 gün geçmesi gerekmektedir. Uygulama sonrasında çok fazla belli olmayan bu botoks kendini en az 4 en fazla da 7 gün içerisinde belli eder. Uygulama sonrasında 10 gün geçince ise burun tam olarak istenen şekli alır.

Botoksla Burun Kaldırma Kalıcı Bir İşlem Midir?

Botoksla burun kaldırma kalıcı bir işlem değildir yani belli bir süre geçtikten sonra tekrar düşmesi beklenmektedir. Bu süre genellikle 5 – 6 ay gibi bir süredir. Eğer burnunuz eski haline geldiğinde tekrar botoks yaptırırsanız bu sefer burun kaldırma botoksunun kalıcı etkilerini görmeye başlarsınız. Ancak bunun için de en az 2 – 3 kere daha botoksla burun kaldırma uygulaması yaptırmanız gerekmektedir. Ameliyat ile kıyaslanırsa, 10 dakika kadar süren bu işlemin 2 – 3 kere yapılması daha acısız olacaktır.