(Göğüs) Meme küçültme, Dolgun, iri, estetik olarak daha güzel görünümlü memelere sahip olmak her kadının hayalidir. Ancak memelerin normalden çok büyük ve ağır olması, kişinin estetik görüntüsünü bozmasının yanı sıra boyun, sırt ve omuz ağrılarına, normal dik duruş pozisyonunun bozulmasına, memelerin karın cildi ile temas eden alt yüzeylerinde pişik ve mantar enfeksiyonları oluşmasına, sütyen askılarının omuz üzerinde derin izler bırakmasına sebep olabilir. Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı bu tür problemlerden Göğüs küçültme ameliyatları ile kurtulmak mümkündür. Meme küçültme ameliyatında fazla cilt, yağ ve meme dokusu çıkarılır.

meme küçültme estetiğiMemeler daha ideal boyuta daha hafif ve daha dik hale gelir. Aynı işlem sırasında meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülür ve meme başı normal pozisyonuna yükseltilir. Amaç kadına daha küçük, daha güzel görünümlü ve vücuduyla orantılı memeler kazandırmaktır.

Meme küçültme öncesinde hasta öncelikle operasyon öncesi tam bir muayene edilir. Muayenede meme başı pozisyonu, meme boyutu, meme sarkıklığı ve meme yapısı değerlendirilir. Muayene seçilecek ameliyat yöntemi hakkında yönlendirici olur. Ayrıca ameliyat öncesi kontrol amaçlı mamogram ya da meme USG ile meme dokusunu değerlendirmek faydalı olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Memelerin boyutunu küçültmek için yapılan ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi (sedasyon desteği ile) yapılabilir. Ameliyat süresi yapılacak işleme bağlı olarak 180 dakika civarında sürecektir. Genellikle 1 gün gibi kısa bir süre hastanede kalmak yeterli olmaktadır.

Meme küçültme estetiği ameliyatı birkaç değişik teknikle yapılabilir. Ben genellikle superior ya da supero-medyal pediküllü olan tekniği tercih ediyorum. Bu teknikte meme protez konulmuş gibi dik ve daha iyi bir estetik görünüm kazandırır.

Uygulanacak teknik ve kalacak izler hastanın memesinin sarkıklığına ve estetik cerrahın teknik seçimine göre değişebilir. Bu tekniklerin çoğunda ya loli-pop şeklinde meme başı etrafı ve diklemesine tek bir izi ya da ters T şeklinde ek olarak meme altı katlantı çizgisini de içeren bir iz kalır. Bu izler erken dönemde bazen oldukça belirgin ve kızarık pembemsi ya da morumsu renkte olabilir. Yara iyileşmesi tamamlanınca izler belli belirsiz bir hal alacaktır. Standartta çatlak izi gibi bir iz kalması beklenir. Ancak bazı hastalarda izler neredeyse kaybolurken, bazı hastalarda izler daha belirgin olabilir. Bu iyi ya da kötü iyileşme büyük oranda hastanın iyileşme potansiyeli ile ilişkilidir.

Eğer daha önce bir ameliyat geçirmişseniz oluşan izin durumu meme küçültme operasyonu sonrası oluşacak izler hakkında daha fazla bilgilendirici olabilir. Doktorunuzla ameliyat sonrası kalabilecek izler hakkında önceden konuşmanız faydalı olabilir. Vertikal teknikte meme başı etrafında ve meme başından aşağı inen dikey bir minimum iz bıraktığı için uygun vakalarda tercih edilebilir. Bu sayede az bir iz ile ağır bir yükten kurtularak, güzel görünümlü ve normal boyutta memelere sahip olmak mümkün olabilir. Ancak bu loli-pop şeklindeki iz sadece sarkıklığı az olan vakalarda tercih edilebilir. Eğer memedeki sarkıklık biraz daha fazla ise meme altı katlantı çizgisine kısa bir enine çizgi eklenebilir. Ancak çok büyük ve sarkık memelerde ters T şeklinde iz bırakan yöntemleri uygulamak gerekmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatıCerrahi meme küçültme sonrası ağrı genellikle rahatsız etmez, basit ağrı kesicilerle kolaylıkla etkilidir , ağrı bir kaç gün içinde geçecektir. Erken dönemde göğüste gerginlik ve baskı hissi olur. Operasyonda birkaç gün kalacak drenler konulur. Dikişlerin çoğu eriyen dikişlerdir, alınması gerekmez. Düğüm başları iki hafta sonra alınır. Kişi 3-7 gün sonra işine dönebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı sadece memeleri küçültmek değildir. Aynı zamanda memelere güzel bir şekil vermek, güzel bir estetik görünüm sağlamaktır. Her estetik ve plastik cerrahi uzmanı estetik meme küçültme ameliyatı yapabilir. Ama ameliyatın estetik sonucu ve komplikasyon oranları aynı olmaz. Ameliyat sonrası kalacak hacim tamamen hastanın beklentilerine göre şekillenmelidir. Hastaların çoğu vücuduyla orantılı normal bir meme hacmi isterken, bazı hastalar normal memeden küçük ya da daha büyük bir meme dokusu tercih edebilirler. Bu durum ameliyat planlaması yapılırken mutlaka önceden iyi değerlendirilmeli ve hasta ile birlikte karar verilmelidir.

Göğüs küçültme sonrası karşılaşılacak en sık problemler; asimetri, dikiş açılması, hematom, seroma, meme başı nekrozudur.

Ameliyatsız Meme Küçültmek Mümkün mü?

Ameliyatsız olarak göğüs küçültme mümkün değildir ve yapılamaz.

Ankara’da meme göğüs küçültme ameliyatlarının fiyatları farklılık gösterebilir. Farklılıklarının en büyük sebebi hastane ve doktor seçimidir. Başarılı ve arzu edilen sonuçlara ulaşmak için deneyimli bir estetik cerrah seçimi önemlidir.

Memeleri küçültme için yapılan ameliyat hem tıbbi olarak hem de kozmetik olarak fayda sağlar. Yıllarca boynuna asılmış birkaç kilo ile dolaşmak herkesi mutsuz eder. Bu ameliyatı geçiren her hasta kendini hafiflemiş hisseder, giysi ve kıyafet seçmede büyük bir rahatlık yaşar. Ankara meme küçültme fiyatları ve operasyonun detayları hakkında bilgi almak için sorularınızı iletebilirsiniz.