Göğüs dikleştirme ile küçültme operasyonu arasında çok belirgin farklar yoktur. Tek fark memelerin sarkıklığı yanında meme ya normal boyuttadır ya da içi boşalmıştır, yani memeler büyük değildir. Kilo kaybı, emzirme sonrası ya da yaşlanma sonucu hacmini yitiren Göğüs dokusu, üzerini saran derinin de bol kalması sonucu sarkık bir görüntü kazanabilir. Dolgunluğunu, diriliğini yitirmiş sarkık Memelerin görünümünü göğüs dikleştirme ameliyatı ile düzeltmek mümkündür.

Göğüs dikleştirme

Yeterli bir hacme sahip olmayan sarkık göğüsler için tek başına Meme dikleştirme için yapılan bu ameliyat yeterli olmayabilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı sadece Göğüsleri şekillendirici, sarkıklığı giderici bir girişimdir, memeye hacim kazandırmaz. Bu gibi olgularda, dikleştirme ameliyatına ek olarak, hacim kazandırmaya yönelik Göğüs protezi uygulaması ile yeterli dolgunluk da sağlanmış olur. Aşırı bollaşmış fazla cilt çıkarılır, eş zamanlı silikon protez ile de Meme büyütme sağlanmış olunur. Hastada Göğüsleri büyütme gerekip gerekmediğini anlamanın en etkili yolu hasta sutyen taktığında sütten içinde oluşan hacimden mutlu olup olmadığının sorulmasıdır. Hasta eğer sutyen içini dolduran Göğüs hacminden mutlu ise sadece dikleştirme operasyonu eğer hacmi az buluyorsa o zaman dikleştirme ve büyütme estetiği kombine uygulanmalıdır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme operasyonu esnasında meme başının çevresindeki halka şeklindeki daha koyu bir renge sahip parçada küçültülerek, memenin ucu olması gereken seviyeye getirilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı lokal ve genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. İşlemin süresi, yapılacak ameliyata göre 2 ile 3 saat kadar sürebilir. Çoğu zaman hastanede kalmak gerekmez, bazen 1 gün hastanede kalınabilir.

Meme Sarkıklığı Sonrası Göğüs Dikleştirme Operasyonu

 meme dikleştirme ameliyatıAmeliyat izi ve tekniği Göğüs sarkıklığı derecesine göre değişmektedir. Çoğu plastik cerrah ters T şeklinde iz bırakan yöntemleri tercih etmektedir. Operasyon sonrası oluşabilecek izler konusunda doktorunuzdan bilgi almanız sizin adınıza iyi olacaktır. Sarkıklığı çok az olan göğüslerde sadece meme başı etrafında iz kalır, sarkıklığı biraz daha fazla olan olgularda ise meme başından aşağı dikey bir iz bırakan teknik seçilirse daha az izle daha diri daha güzel görünümlü ve daha şekilli göğüslere sahip olmak mümkün olabilir. Ancak çok sarkmış göğüslerde izlerin ters T şeklinde olduğu yöntemleri uygulamak gerekmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası ağrı basit ağrı kesicilerle ağrıları rahatlıkla azaltarak  bir kaç gün süresinde geçerler. Dikişlerin çoğu eriyen dikişlerden oluşur, alınması gerekmez. Kalan birkaç düğüm başı ameliyattan 2 haftanın bitiminde alınır. Ameliyattan 3 veya 4 gün sonrasında işe dönebilir.

Ankara’da Meme dikleştirme süreci ve fiyatları hakkında sorularınız için bizleri arayabilir, forumları kullanabilirsiniz, Meme toparlama ameliyatının fiyatları bir çok kritere göre değişecektir.