Ameliyatsız estetik uygulamalar dahilinde ve kliniğimizde verdiğimiz hizmetler arasında yara dolgusu uygulamaları bulunuyor. Yara dolgusu; eski yara izleri, ameliyat izleri, ciltte oluşan çukurlar ve çökükler ile, nedbe ve dikiş izlerine uygulanan bir tekniktir.” Cerrahi işlem istemeyen kişiler için izin tamamen yok edilmesi mahiyetinde değil dolgunun kullanım süresince yok edilmesi için uyguladığımız bir tekniktir.

Yara Dolgusu (Hyaluronik Asit Dolgusu) Nasıl Uygulanır?

Ağrı, sızı ve acısı olmayan bir uygulamadır. Bu nedenle lokal ya da genel anesteziye gerek yoktur. Anestezik kremler lokal olarak uygulanabilir ve hassas ciltlerde hissedilmeden yapılabilir.

Yara dolgusu Kliniğimiz tamamen steril koşullarda dizayn edilmiş olup, her işlem özen ve titizlikle, uzman doktorlarımız tarafından yapılır. Dolgu işlemleri enjekte usulüyle olduğu için enfeksiyon riski neredeyse yoktur. Fakat, yara dolgusu olduğu için ekstra özenli uygulamak iltihap oluşmaması için gereklidir.

Çukur yara izleri dolgusu, deri altına uygulanan bir işlemdir. Derinin hangi katmanına uygulanacağı, yaranın türü, derinlik ve genişliğine bağlı olarak muayene sırasında belirlenir. Doğrudan yara izine enjekte edilen hyalüronik asit ile dolgu işlemi tamamlanır.

Yara Dolgusu Hangi Maddelerle Yapılır?

Piyasada bulunan estetik ve kozmetik alanlarda kullanılmak üzere imal edilen farklı dolgu çeşitleri bulunuyor. İçeriklerinde bulunan maddeler; silikon, kalsiyum hidroksiapatit, (PMMA) polimetil metakrilat bileşenlerinden Hyalüronik asit bazlı olarak geliştiriliyorlar.

Yara izi tedavisi için kullandığımız ürün hyalüronik asit dolgusudur. FDA onayı olan ve güvenle kullanılan bir madde olarak laboratuvar ortamında üretilerek, steril kaplarda estetiğe dahil edilir.

Yara Dolgusu Ne Kadar Sürer Ve Ne Kadar Kullanılır?

Dolgu ürünleri ortalama 6 ay kullanılır. Cilt yapısı, doku kalitesi ve izin niteliğine göre 3 ay veya 1- 1,5 yıla kadar kullanım sağlayabilir. İşlem süresi ise 5 ila 30 dakika arasında olup, yara izine göre uygulanır.

Yara dolgusu ile yapılacak başka bir uygulama var ise kombine şekilde yapılabilen bir tekniktir. Kullanım süresi geçtikten sonra yeniden yapılmasında ve tekrarlanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Yara İzi Dolgusu Sonrasında Yapılması Gerekenler

Yara izi giderme için uyguladığımız hyalüronik asit işleminden sonra, kişi normal aktivitelerine, günlük yaşantısına dönebilir. Dolgu sonrasında;

  • 24 saat uygulama yapılan bölgeye makyaj yapılmamalı ve kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.
  • Masaj, ovuşturma, basınç türünde etkiler yapılmamalı ve 1 hafta boyunca özen gösterilmelidir.
  • İlk 1 hafta ağır spor yapmamalı ve hamam, sauna türü ortamlardan uzak durulmalıdır.

Yara İzi Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Dolgu ve botoksu, hamile olanlara ve bebek emzirenlere uygulamıyoruz. Tıbbi olarak herhangi sakıncası olmamasına rağmen, hormonal değişiklikler nedeniyle ciltteki renk, doku ve yapı farklılıkları olabileceği için, süreç sonrasında uyguluyoruz.

Tüm estetik uygulamalar 18 yaş sonrasında yapılıyor. Tıbbi bir gereklilik var ise bu yaşan öncede uygulanabilir. Dolgu kadın ve erkeklere uygulanabilen bir tekniktir. Yara izi dolgusu, cilt hastalığı olan kişilere uygulanmaz.

Trombosit sayısı 250 binden az olan kişilere, kanda pıhtılaşma sorunu olanlara uygulanmaz. Ayrıca çeşitli enfeksiyonları olanlara ve kan sulandırıcı ilaçları düzenli kullanan kişilere yara dolgusu ve diğer dolgu yöntemleri uygulanmaz.

Dolgu uygulaması yapılmadan en az 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaç, besin ve gıda alınmamaya özen gösterilmelidir. Enjekte ile yapılması ve kanama riskinin bulunmamasına rağmen, bu tür ilaçlar kullanılmamalıdır.

Yara İzi Dolgusu Fiyatları

Kliniğimizde yapılan ilk muayene ardından, yapılacak uygulamaya bağlı olarak fiyatları belirliyoruz. Yaranın izi, niteliği, boyutu ve cilt yapısı gibi çeşitli faktörleri analiz ederek fiyat belirlemesi yapılır.