Erkeklerde meme büyümesi şeklinde görülen Jinekomasti sorununun en önemli muayene yöntemi (palpasyonla) meme dokusundaki diskin hissedilmesidir. Disk meme başı merkez olacak şekilde (areola) altında olup, deri ve deri altı dokulara yapışık değildir. Serbestçe hareket edebilir. Hormonal değişikliklere bağlı olarak , en sık (pübertal) dönemde veya erişkin dönemdeki erkeklerde görülmektedir. Püberte dönemindeki erkek çocukların çoğunda bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde bu durum kendiliğinden geçmez ve her zaman meme kanseri olasılığı ve diğer birtakım hastalıkların neden olabileceği akılda tutulmalıdır.

İleri seviye jinekomasti ister fizyolojik, isterse patolojik olsun kendiliğinden gerilemez ve tedavinin gecikmemesi gerekir. Lipomasti ise meme glandının değil de yağ dokusunun artmasıdır bu duruma  ise (psödojinekomasti) de denir.

Jinekomasti Erkeklerde Meme Büyümesi Sorunu ve Tedavisi

Jinekomasti ameliyatıErkeklerde Meme küçültme işlemi jinekomasti ameliyatı genel anestezi verilerek yapılacağı gibi lokal anestezi altında da yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1 saat sürer. Ekstra bir durum oluşmaz ise Hastanede kalmak gerekmez , aynı gün kişi günlük aktivitelerine devam edebilir. Birkaç gün içinde işine dönebilir.

Jinekomasti ameliyatı cerrahi yaklaşımımda memede iz bırakmamaya çalışmak ön koşuldur. Çünkü hastaların çoğu zaten gerek yaz tatillerinde denize girerken gerekse özel hayatlarında memelerinin büyük olması nedeniyle sıkıntı yaşamışlardır. Bu durum hastalarda zaten öz güven problemi ve psikolojik sorunlar yaratmış olabilir. Memede oluşacak izler hastada ek bir takım problemlerin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden ben Erkeklerde göğüs büyümesi sorununun tedavisinde ilk seansta sadece lazer liposakşın ve gerekliyse gland eksizyonu uyguluyorum. Hastaların büyük bir çoğunluğunda ise bu tedavi tek başına yeterli olabilir. Eğer gerekirse operasyondan 3-6 ay sonra meme başı etrafından bir miktar cilt çıkararak prosedür tamamlanabilir.

Erkeklerde Meme Yağ Dokusunun Artması Lipomasti

Meme bezinin değilde yağ dokusunun artmasına (Lipomasti) yani yalancı Jinekomasti denmektedir. Operasyon meme başı altından yapılan küçük bir kesi yardımı ile fazla olan meme bezi çıkarılır. İleri olgularda ciltte çıkartmak gerekebilirken küçük sorunlarda ise fazla olan yağ dokusu Lazer liposuction (yağ çekme) yöntemi ile alınır.

jinekomasti Olgularının çoğunda ana problem meme dokusunun normalden daha yağlı olmasıdır. Genellikle kesi gerekmez. Meme başından yapılan küçük bir delik yardımı ile uygulanan Lazer liposakşın tek başına yeterli sonuç verir ve hem ciltte bir toparlanma yaratarak cildin sıkılaşmasını sağlar ve sarkmasını önler, hem de fazla yağları eriterek vücuttan uzaklaştırır. Eğer klasik liposakşın uygulanırsa meme cildi gevşek olan hastalarda sarkmış bir meme cildi oluşabilir, bu da ek kesiler ve izler anlamına gelir. Lazer liposakşın ile bu durum önlenmiş olunur.

Jinekomasti operasyonu sonrası ağrı kolaylıkla basit ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Birkaç gün kalacak bandajlama yapılır. Kesi izleri meme başı içinde saklandığından herhangi bir iz sorunu olmaz. Ameliyat sonrası hastaya 2-3 hafta korse kullanılması önerilir.

Bir çift güzel göğüs erkeklerin rüyasıdır, tabi ki kendilerinde olmadığı sürece. Basit bir girişimle daha erkeksi ve doğal bir göğüs dokusu elde etmek mümkün olabilir.

Ankara’da jinekomasti fiyatları yapılacak işlemin türüne göre vede doktorunuzun belirliyeceği miktara göre farklılıklar gösterecektir.