Göğüslerin mümkün olduğunca birbirine benzer ve istenilen büyüklükte olması her bayanın arzu ettiği bir durumdur. Ama çoğu zaman bu durum böyle değildir. Meme asimetrisi olan hastalar hem özel yaşamlarında hem de kıyafet seçiminde sıkıntı yaşayabilirler. Çünkü sütyen kullanımı, dekolte görüntü de estetik olmayan görünümler oluşabilir. Çünkü memelerden biri sarkık, büyük, küçük veya farklı şekillerde olabilir. Bu durum iyi bir değerlendirilmeli ve her iki meme eşitliğini sağlamak için iyi bir ameliyat planlaması yapılmalıdır.

Meme asimetrisi

Memelerin eşit olmaması durumunda her iki memede büyüklük, meme başı sarkıklığı ve şekil açısından değerlendirilmelidir. Büyük ve sarkık olan göğüsler dikleştirilmeli ve küçültülmeli, küçük olanlara ise Göğüs büyütme ameliyatı uygulanmalıdır. Yani iki memede birbirine benzer olması sağlanmalıdır.

Meme asimetrisinde düzeltici cerrahiyi planlamak için, hem kadın hem de erkek memesinde asimetriye sebep olan çok sayıdaki unsurun ayrıntılı olarak bilinmesi gerekir.

Meme Asimetrisinin Sebepleri

Gelişimsel Sebepler

  1. Gelişimsel hipoplastik memeler
  2. Tuberoöz, daralmış meme deformitesi
  3. Poland sendromu
  4.  Erkekte meme büyümesi sorunu Jinekomasti

İartojenik Sebepler

  1. Asimetrik meme küçültme.
  2. Mamoplasti sırasında implantın yanlış pozisyonlanması.
  3. Kapsüler kontraktürün sebep olduğu durumlar.
  4. Meme rekonstrüksiyonunun etkileri.
  5. Meme konservasyonundan sonraki radyasyonun etkileri.

Meme Eşitsizlikleri

Meme asimetri ameliyatları çok daha zordur. Çünkü iki asimetrik yapıyı farklı yöntemler kullanarak simetrik hale getirmek ve uzak dönem sonuçlarını kurgulamak sonuçları farklılaştırır. Çünkü göğüslerine protezi konulduğunda uzun süre dik ve güzel görünümünü korurken, sadece meme küçültme ya da Meme dikleştirme uygulanmış göğüslerde diğer memeye oranla estetik görünümde bozulma daha erken olabilir. Kilo değişiklikleri, hamilelik ve emzirme gibi süreçler bu bozulmayı artırabilir. Bu yüzden bu tür hastalara özellikle ikinci bir düzeltme prosedürünün gerekebileceği ameliyat öncesi anlatılmalıdır.