Karın germe ameliyatı “Abdominoplasti” Mini ve Total olarak ikiye ayırmak gerekir. Sadece vücudunun alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilere mini, Karın da aşırı derecede çatlak ve sarkmış olan kişilere de total işlem uygulanır. Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır, ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 3 saat sürer. Mini-abdominoplasti ise sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Karın germe ameliyatı ortalama  olarak 1-2 saat sürer. Hastanede bir ya da iki gün yatmak yeterlidir.

Karın Germe Ameliyatı

estetik karın germekMini abdominoplastide sadece alt karın bölgesindeki hafif sarkmış karın cildi çıkarılır. Göbek deliğinin yeri değişmez, Karın kasları sıkılaştırılamaz. Karında Sezaryen izine benzer bir iz kalır. Ameliyatta sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru uzayan bir hat üzerinden göbek deliğine kadar olan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan deri ve yağ dokusunun çıkarılması esasına dayanır. Göbek deliği yukarısında kalan deri gerilerek aşağıya indirilir. Göbek deliği de yeniden oluşturulur. Sezaryen izinden uzun iç çamaşırı içinde saklanacak bir iz kalır. Eğer gerekiyorsa karın etrafındaki fazla yağlar da lazer liposuction ile alınır. Gevşemiş karın kasları dikişler ile sıkılaştırılarak eski sertliklerine kavuşturulur.

Karın germe ameliyatı “karın yağlarını aldırma” için Lazer liposakşın ile kombine edilmesi daha iyi sonuçlar verir. Çünkü lazer ile yapılan liposakşının etkisi ile ciltte sıkılaşma ve toparlanma yaparak aynı zamanda da cilt altı yağ dokusunda da azalma sağlayacaktır, Sonuç olarak hem karnınızdaki çatlak deriyi ortadan kaldırır, hem fazla yağlarınızı yok eder aynı zamanda karın duvarınızı tekrar eski genç kızlık dönemindeki gerginliğine geri kavuşturur.

Karın germe ameliyatı sonrası genellikle 1-2 gün hastanede kalmak gerekir. İstirahat halinde kişiler rahatken, kalkmaya çalıştıklarında karın kasları kasıldığı için ilk birkaç gün ağrı duyabilirler. Ağrı genelde ağrı kesici ve kas gevşeticilerle kontrol edilebilir. Operasyonda birkaç gün kalacak drenler konulur. Dikişler eriyen dikişlerdir, alınması gerekmez. İç çamaşırı içinde saklanabilecek ameliyat izi zamanla belirsiz bir hal alır. Ameliyattan sonra hastaların bir ay süreyle korse giymeleri önerilir. Kişi 10-14 gün sonra işine dönebilir. Günlük aktiviteleri dışında ağır egzersiz ve ağırlık kaldırmak için 8 hafta beklemek gereklidir. Dokuların tam oturması ve nihai iyileşme 3-6 ay sürebilir.

Karın Toparlama ve Germe Estetiği

abdominoplasti

Karın germe estetiği sonrası erken dönemde hematom, seroma, dikiş açılması ve enfeksiyon gibi klasik ameliyat komplikasyonları oluşabilir. Dren, antibiyotik ve korse kullanımı bu komplikasyonları önemli ölçüde azaltır. En korkulan ve en nadir görülen komplikasyon tromboembolidir. Bu genellikle bacaktaki derin venlerde kanın göllenmesi sonucu oluşan pıhtının vücuttaki önemli bir damarı tıkamasıdır. Bu komplikasyonun önüne geçmek için, ameliyat sırasında hasta mutlaka varis çorabı giymelidir ve hastaya ameliyat esnasında bacak haraketi yaptırılmalıdır. Ameliyata girerken risk grubunda olan hastalara tromboemboli profilaksisi yapılmalıdır. Operasyondan sonra hasta aynı gün yürütülür, zaten yürüyen hastada emboli oluşmaz.

Karın germe ameliyatından sonra vücudunuzda çok çarpıcı değişikler ortaya çıkar. Sıkı ve estetik olarak daha düzgün,  güzel görünümlü karın oluşturmak mümkün olabilir. Ameliyat sonrası gardrobunuzdaki giysilerin çoğunu değiştirmek zorunda kalacağınızı hatırlatmak isterim.