CO2 lazer yüz, boyun, dekolte ve el bölgesindeki cildi yenilemek amacıyla eskiden beli kullanılan bir lazer sistemidir. Ciltte yenileme etkisi oldukça iyi olmasına karşın CO2 lazer ışınları tüm cilt yüzeyi ile direk temas ettiğinden ciltte aşırı doku hasarına sebep olabilir ve bu yüzden ciltte leke ve izlerin oluşmasına neden olabilir. Bu yan etki potansiyelini önlemek için fraksiyonel lazer sistemi tasarlanmıştır. Bu sistemde lazer ışını ile ciltte120 -300 ya da 1000 mikron çapında mikro kanallar açılır ve lazer ışını cildin tüm katmanlarına geçmektedir. Bu sistemde lazer ışınları tüm cilt yüzeyine temas etmez, ışınsal noktalar arasında sağlam cilt adaları kalmaktadır. Bu yüzden CO2 fraksiyonel lazer ile ciltte mikro-ablatif etki ile kalıcı hasar oluşturmaz.

Cilt yenilemeİlk Er:Glass fraksiyonel lazer sistemi üretilmiştir. Daha sonra Er:YAG fraksiyonel lazer cihazı üretildi. Bu iki sistemin cilt yenileme etkisi lazer ışını dalga boylarının kısa olmaları nedeniyle sınırlı kalmıştır. Çünkü lazer ışını cildin orta derin tabakalarına ulaşamamaktadır. Bazen çok sayıda seans uygulanmasına rağmen istenilen sonuç elde edilemez. Cilde tam kat etki etmesi sayesinde CO2 fraksiyonel lazer dünya çapında gelinen son noktadır.

CO2 Fraksiyonel lazer sisteminde, lazer ışınını dokuya düzgün bir şekilde yayarak hiçbir doku tahribatı yapmadan, homojen ve normal epitel oluşumunu aktive eder. Ayrıca ciltte kollajen boyunda kısalma, remodelig ve rejuvenasyon oluşturur.

CO2 fraksiyonel lazer cilt yenileme ve yüz gençleştirme etkisi nedeniyle kullanılan en etkili lazer sistemidir. Yüz, boyun, dekolte ve eldeki yaşlanma bulgularının, kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesinde tartışmasız en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca ciltte sıkılaşma, toparlanma yaratır. Cilt tonunu dengeler, lekeleri açar ve cilde canlı, parlak bir görünüm kazandırır. Ciltteki akne, yanık ya da yara izlerinin görünümünde iyileşme sağlar. Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesinde etkilidir. Ben ve cilt lezyonlarının tedavisinde, göz kapaklarında oluşan kolesterol plaklarının ( ksantalezma) tedavisinde, el, ayak ya da genital bölge gibi bölgelerde oluşmuş kitlelerin tedavisinde(verruka-siğil, kondilom) etkilidir.

Karbondioksit lazer uygulaması sonrası citte oluşan 120 ve 300 mikron çapındaki kanalların civarındaki kollajen ve elastik lifllerde ilk etki olarak citte hemen sıkılaşma ve toparlanma olur. Lazer uygulamasının geç etkileri ise 3-6 aylık periyotta görülür. Cilt altı kollajen dizilimindeki yeniden düzenlenme ve yeni genç yapıda kollajen oluşur. Tam etki oluşunca ciltte tam kat yenilenme, cilt düzensizliklerinde, cilt lekelelerinde ve izlerinde azalma oluşur. Ayrıca cilt gözenekleri küçülür ve cilt sıkılaşır.

infiniUygulama sırasında lazer epilasyon da olduğu gibi hafif ağrı hissi olur. Bu ağrı hissi lokal anestetik kremler(emla) veya soğuk hava kullanılarak daha da azaltılabilir.

Fraksiyonel CO2 lazer sistemi 1 ay – 45 gün arayla 3-6 seans uygulanır. Seans sayısı ve seans aralıkları uygulama nedenine göre değişebilir. Her uygulama sonrası ciltte ortalama % 20-30 kadar iyileşme gözlenir.

İşlemden sonra uygulanan bölgede hafif ödem, pembelik ve yanma hissi olur. 15-20 dakika sonra citteki tüm bulgular kaybolur ve hiç bir müdahale edilmemiş gibi bir görünüm oluşur. Aynı gün akşamı ya da bir sonraki gün ciltte hafif bir gerilme ve minik koyu renkli pullanmalar oluşur. Pullanmalar bir kaç gün içinde dökülür.

Lazer işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken bir kaç faktör vardır. Birincisi aktif uçuğu varsa, uçuk geçene kadar lazer işlemi uygulanmamalıdır. Uygulama öncesinde aspirin kullanımı ve güneşten uzak kalınmalıdır.

Uygulama sonrası kişi ılık duş alınabilir. Yüzdeki ödemi azaltıp cildin nemlendirilmesini artırmak amaçlı erken dönemde soğuk su tatbik edilir. Her gün ve duş sonrasında cilde bol miktarda pomad kullanılmalıdır. İlk hafta içinde bu temizleme ve nemlendirme işlemi günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. İyileşme sonrası makyaj yapılabilir. Hastanın cilt tipine ve çevre koşullarına bağlı olarak iyileşme sonrası güneş koruyucular kullanılmalı, cilt soyucu kremler ise en az 1 ay kullanılmamalıdır.

Kısaca Kullanım Alanları

  • Yüz gençleştirme
  • Sivilce izlerinin azaltılması
  • Cilt yenileme
  • Faça izlerinin azaltılması
  • Cilt gözeneklerinin küçültülmesi
  • Leke tedavisi
  • Ameliyat ya da yara izlerinin azaltılması
  • Cilt çatlaklarının azaltılması
  • Cilt kırışıklıklarının azaltılması
  • Cilt sıkılaştırılması