“Göz altlarına gençlik aşısı niteliğinde değerlendirilen uygulama, çökük ve çukursu görüntünün giderilmesi için yapılır. Göz altı ışık dolgusu, morlukların ve koyu renk halkaların giderilmesinde etkili bir yöntemdir.” Estetik uygulamalar dahilinde yaptığımız ve cerrahi olmayan işlemlerden biridir.

Göz Altı Işık Dolgusu (Hyaluronik asit dolgusu) Neden Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu Göz altı torbaları sadece yaşlılık belirtisi olarak ilerleyen yaşlarda değil, cilt yapısına ve fiziksel özelliklere bağlı olarak, daha erken yaşlarda da görülebilir. Göz altında oluşan bu çöküntüler, ten renginin daha koyu tonlarda ve mor görünmesine neden olur.

Göz çevresi, bedenin en ince ten yapısına sahip bölgesi olmakla birlikte, çevresinde yağ tabakası bulundurmaz. Zaman içerisinde bu yapı aşağı doğru sarkık bir görüntü ya da içe çökük görünüm sunar. Bu nedenleri ortadan kaldırmak, göz altına düz ve açık renk bir görüntü kazandırmak için dolgu tekniğiyle uygulama yapıyoruz.

Göz Altı Işık Dolgusu Hangi Maddeden Yapılır?

Dolgu iki türde yapılır. İlki yağ enjeksiyonu yöntemi diğeri ise sentetik bazlı dolgu tekniğidir. Işık dolgusu, hyalüronik asit dolgusuyla yapılır. Göz altı ışık dolgusu kalıcılığı, cilt ve dokuların niteliğine ve kişilere göre değişir. Fakat genel kullanımı 1 yıl olarak belirtilir. Doku ve cilt niteliğine göre 3 ila 5 yıl kullanıldığı da gözlemlerimiz arasındadır.

İnsan bedeninde doğal olarak bulunan hyalüronik asit, laboratuvar ortamda hazırlanır ve steril muhafaza sistemiyle, estetik uygulamalar için imal edilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Kliniğimizde steril ve profesyonel ortamda, aynı nitelikteki tekniklerle uyguluyoruz. Enjekte yöntemiyle uygulama yapıyoruz. Hyalüronik asit maddesini, göz altına doğrudan değil, kemik üzerine enjekte ediyoruz.

Işık dolgusundaki temel hedef; ince olan ve zamanla çukurlaşan göz altı derisini kalınlaştırmaktır. Arkası dolan bu yapı, cildin daha açık renkte görünmesini ve çukurluğun giderilmesini sağlar.

Göz altı ışık dolgusu zararları ya da tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama cerrahi olmadığı için enfeksiyon riski de yoktur. Hyalüronik asit insan genetiğinde olan bir madde yapısına sahip olduğu için alerjen testi yapılmaz. Alerji oluşturmadığı görülmüştür.

İşlem 5- 10 dakika içerisinde tamamlanır. Enjekte yöntemiyle lokal anesteziye gerek kalmadan tamamlanır. Hassas ten yapısına sahip olanlar için öncesinde, anestezik kremler uygulayabilmekteyiz.

Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi ve Sonrası

Göz altına yapılan ışık dolgusunda herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Kolay ve güvenilir bir işlem olarak, kısa sürede tamamlanır. Kanama olmayan bir uygulamadır. Ağrısız ve sızısız bir işlemdir. Uygulama sonrasında kızarıklık, morluk, şişlik gibi etkiler görülmez. Göz altı ışık dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler; hamam, sauna gibi alanlara ilk 24 saat girilmemesi gerektiğidir.

Kesi izi olmadığı için pansumana gerek yoktur. İz bırakmayan işlemden sonra kişi normal aktiviteleri, sosyal yaşamına dönebilir. İlk gün yüz masajı, ovuşturma gibi etkilerden uzak durulmalıdır. Şayet yaz aylarında yapılırsa, uygulamanın hemen sonrasında güneş koruyucu kullanmakta fayda vardır.

Kimlere Göz Altı Işık dolgusu Yapılmaz?

Ameliyatsız estetik uygulamalar için tıbbi olarak belirlenen yaş, 18’dir. Kadın ve erkek isteyen herkese yapılabilir. Göz hastalığı olanlar için doktordan bilgi alınmalıdır. Hamile olanlara ve emziren annelere ışık dolgusu uygulaması yapmıyoruz. Tıbben herhangi bir sakıncası olmasa da hamilelik sürecinde salgılanan hormonlara bağlı olarak cilt yapısında oluşan renk değişiklikleri nedeniyle, hamilelik sonrasında uygulama yapıyoruz.

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları

Kliniğimizde randevu alarak göz çevresi estetik uygulamaları ve ışık dolgusu hakkında hem daha detaylı bilgi alabilir hem de uygulamayı yaptırabilirsiniz. Fiyatlar, uygulama alanına ve ek uygulamalar bağlı olarak belirlenir.