Meme başında şekil bozuklukları aslında oldukça sık karşılaşılmasına rağmen kişiler genellikle bu sebeple daha az sıklıkta plastik cerraha başvururlar. Meme ucu problemleri kişinin özel yaşantısını ve psikolojisini etkileyebilir. Göğüs uçları çok büyük olan bir kadın ince kıyafetler giyerken zorlanabilir ya da memesinin ucu içeriye çökük bir bayan özel hayatında çekince duyabilir. Meme başı problemleri birçok şekilde olabilir.

Meme ucu ameliyatıFakat en sık görüleni “inversiyon” denilen meme uçlarının içeriye dönük olmasıdır. Bu durum genellikle doğum yapmış ya da küçük memeli bayanlarda görülür. Memeler küçükse çoğu zaman sadece silikon protez ile büyütülmesi genellikle meme uçlarını düzeltmek için yeterli olabilir. Eğer protez yetersizse ya da protez düşünülmüyorsa meme başını belirginleştiren ve dik durmasını sağlayan basit bir operasyon yapılabilir. Bu lokal anestezi ile yapılan basit bir müdahaledir. Ancak meme ucunu belirginleştirmek için uygulanan bu bölgeye yapılan müdahaleler meme ucundaki süt kanallarında tahribata neden olabilir. Bu durumda özellikle emzirme döneminde birtakım problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tür girişimler özellikle çocuk beklentisi olayan kişiler için tercih sebebi olabilir.

Göğüs uçlarında asimetri de sık karşılaşılan bir durumdur. Meme başının biri büyük biri de küçük olabilir. Bu durumda genellikle tercih edilen yöntem büyük meme başının küçültülmesidir.

Meme Ucu Estetiği

Meme başı ortasında ayrıklık ya da meme başında parçalı bir görünüm oluşabilir. Bu görünümün düzeltilmesi için parçalı kısımların çıkartılması ve ayrık kısmın birleştirilmesi lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilir.

Diğer meme başı problemlerinden biriside meme başının etrafındaki areola denilen renkli kısmın normalden çok geniş olması ya da asimetrik olmasıdır. Bu durumda geniş areola dokusunun küçültülmesi ile kolaylıkla düzeltilebilir. Ancak meme başı etrafından yapılan kesilen meme başı duyusunda kısmi kayıplara yol açabilir.

Meme ucu ya da kahverengi alanın olmaması nadiren edinsel olarak gözükse de genellikle meme kanseri ameliyatlarından sonra ya da göğüs küçültme ameliyatının bir komplikasyonu olarak görülebilir. Vücutta areola yani memedeki kahverengi alana en benzer bölge kasık bölgesinin biraz altıdır. Bu bölge derisinin rengi, kılsız ve ince yapısı (areolaya) en benzer özellikler göstermektedir. Bu bölgeden alınan tam kalıntaki deri grefti ile yeni areola yapılabilir. Bazen profesyonel ellerde yapılan medikal dövmede orijinal (areola) görüntüsüne yakın bir sonuç verebilmektedir.