Kaş ortasında beliren ve derinleşen çizgiler, orta yüz bölgesinde olduğu için estetik açıdan kişiyi rahatsız edebilir. Bu bölgedeki kasların aşırı çalışması dikey inen çizgilerin bir veya daha çok derin çukurluğa neden olmasını sağlar. Sadece yaşa bağlı olarak değil, kaşlarını çok hareket ettiren kişilerde de daha önceki yaşlarda görülebilir.

Kaş arası çizgisi dolgu işlemi, kliniğimizde estetik uygulamalar dahilinde kısa sürede yaptığımız bir işlemdir. Tekil yapılabildiği gibi üst yüz bölgesi dolgusu ve diğer ameliyatsız estetik uygulamalarla birlikte kombine şekilde uyguluyoruz.

Kaş Ortası Çizgi Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Kaş ortası çizgi dolgusu Kaş ortasındaki çizgiler için kullandığımız yöntem genellikle botokstur. Botolinum toksin maddesinden elde edilen ve estetik alanda kullanılmak için geliştirilen etkin madde, enjekte edilerek çizgileri açar.

Kaş ortası çizgisi dolgu uygulamasında enjekte edilen maddenin temel hedefi; kas fonksiyonunu durdurmaktır. Geçici süreliğine buradaki fonksiyonu durdurarak, kırışıklıkların düzelmesini ve cildin yenilenmesini sağlar. Botoks uygulaması ameliyatsız estetik grubunda ve kalıcı olmayan işlemlerdendir. 6 ay boyunca çizgisiz bir görünüm kazandırırken süre sonunda var olan formuna döner. Bu nedenle her 6 ayda bir yeniden uygulanabilir.

Kaş Ortası Dolgusu Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Kaş arası çizgileri nasıl yok olur sorusu için danışanlarımıza, dolgu uygulamalarını da alternatif olarak sunuyoruz. Dolgu yaptırmayı tercih edenler için uygulama sonrasında herhangi bir işlem ya da önlem gerekli değildir. Cerrahi olmadığı için kesi izi yoktur ve dolayısıyla enfeksiyon riski de yoktur.

Dolgu sonrasında kişi günlük aktivitelerine devam edebilir. Sadece kaş ortasına işlem yapıldığında 3-5 dakikada tamamlanır. Beraberinde alın, kaşlar, göz çevresi gibi bölgelere de uygulanacak ise 10- 15 dakikada tamamlıyoruz.

İlk 24 saat bu bölgeye baskı yapmamak, ovuşturmamak ya da yüz masajı yaptırmamak önemlidir. Hamam ve saunaya ilk gün girilmemelidir. Dolgu, 3-7 gün arasında belirmeye başlar ve sadece kırışıklık değil cilt görünümünde de ideal bir parlaklık elde edilir.

Kaş Ortası Çizgisine Dolgu Uygulaması

2 farklı şekilde uyguladığımız dolgu işlemleri, sentetik ve yağ enjeksiyonudur. Kaş arası çizgi dolgusu ameliyatsız olduğu için genellikle estetik uygulamalarda tercih edilir. Dolgu; kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokularının, işlenerek enjekte edilmesi yöntemiyle uygulanır.

Diğer yöntemi ise sentetik bazlı dolgu ürünleridir. Hyalüronik asitten imal edilen ince ve kalın dolgu maddeleri, doğrudan çizgilere enjekte edilerek cilt yüzeyindeki çukurlukları doldurur. Cildin nem ihtiyacı, kaşların aşırı çalışması ve aynı bölgede yapılan mimikler nedeniyle oluşmuş kaş ortası çizgileri doldurularak geçirilir.

Kaş Ortası Dolgusunda Hangi Uygulama Seçilmelidir?

Kaş ortası dolgu uygulamaları hem kişinin tercihine hem de cilt yapısına göre belirlenir. Kliniğimizde yapacağımız muayenede cilt dokusu, kırışıklıkların formu, diğer bölgelere uygulama yapılıp yapılmayacağı gibi analizlerin ardından, kişinin yağ dokularını da tespit ederek, gerekli uygulamayı sunuyoruz.

Yağ enjeksiyonu, kişinin kendi dokuları olduğu için herhangi bir alerjen ya da enfeksiyon oluşturmaz. Fakat yağ alımı liposuction uygulamasıyla yapıldığı için cerrahi işlemlere dahil olur. Kalıcılığı uzun süre sağlanır fakat alınan yağlar işlenerek yine lipofiz işlemiyle enjekte edilir.

Hyalüronik asit dolgusunda ise herhangi bir cerrahi işleme gerek yoktur. Doğrudan kırışıklıklara enjekte edilir. Uygulama pratik ve hızlıdır. Anında dolgu sağlar ve kalıcı değildir. Dolguların kullanım süreleri genellikle 1- 1,5 yıl olarak belirtilir. Fakat cilt yapıları asıl belirleyicidir. Kişinin doku niteliği, deri dokusundaki yenilenme oranı ve yaşlılık belirtilerine göre daha kısa sürede veya daha uzun sürede kullanım sağlayabilir.