Dermabrazyon yöntemi ile ciltten epidermisin tamamı ve dermisin üst kısmı uzaklaştırılır, yani işlem derinin yüzeyel tabakasının soyulmasıdır.

Deriyi (epidermis) üst deri ve (dermis) alt deri diye iki kısma ayırabiliriz. Epidermis cildin % 5’lik üst kısmını oluşurur ve ayda bir kendini yeniler. Fakat dermis hiçbir zaman kendini yenilemez.

dermabrazyon cilt zımparalamaDermabrazyon, ucunda elmas taşı hızla çeviren bir motor yardımıyla cildin soyulması ile gerçekleştirilir. İşlem dermabrazyon uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal veyahut genel anestezi altında yapılır. İşlem yine alanın genişliğine göre 30 dk – 1 saate kadar sürebilir. Operasyon sonrası kişi genellikle aynı gün evine dönebilir. Dermabrazyon aynı zamanda Cilt zımparalama adıyla da bilinir.

Ameliyat sonrası hafif yanma şeklinde ağrı olabilir, ancak ağrı kesici tabletler yeterlidir. Derinin soyulmasına bağlı olarak işlem yapılan bölgede açık pembe renkli bir yara oluşur. Yara, giysilerle örtülü olmayan bir bölgede ise herhangi bir bandaj uygulanmaz, üzerine uygun pomatlar sürülerek açık bırakılır. Yara giysilerin içinde kalan bir bölgede ise, giysilerin yaraya temas ederek zarar vermemesi için uygun bir şekilde sargı ile kapatılır ya da yara kurutulur. Ameliyatı takiben birkaç gün içinde banyo yapılabilir. Yaraların iyileşip kapanması 5-10 gün sürer. İyileşmiş bir yara taze bir deri örtüsü ile kaplandığında pembemsi bir renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklaşır ve zamanla normal deri rengini alır. Bu süreç uygulanan işlemin derinliğine göre 3-6 ay zaman alabilir.

Derinin yüzeyel tabakası soyulduğunda, atılan kısım içindeki problemler ya azalmış ya da tamamen giderilmiş olunur. Bu problemler cilt düzensizlikleri, lekelenmeler ve ince kırışıklıklardır. Soyulan derinin iyileşmesiyle cilt daha pürüzsüz, daha gergin ve daha taze bir görünüm kazanır.