Sivilce lekeleri ve Akne izlerinin oluşumu, Sivilce hem ergenleri hem de yetişkinleri etkileyen önemli bir problemdir. Hafif sivilceler kendiliğinden geçer ve iz bırakmaz. Ama ileri akneli olgularda cilt altında nodüler ve kistik yapılar oluşur. Bu akne odakları iyileştikleri zamanda ciltte çukurlar ve düzensizlikler oluşturur, bu görünüme sivilce lekeleri ya da sivilce izleri denilir. Aynı zamanda da cilt altı yağ dokusunda da erime olur. Bu geri dönüşümsüz bir süreçtir. Bu yüzden sivilceler daha ciltte izler ve çukurlar oluşmadan aktif akne aşamasında tedavi edilmelidir.

infiniAknenin vücutta bıraktığı hasar hem ciltte hem de cilt altı yumuşak dokuda olabilir. Ciltteki çukurlar ve düzensizlikler yanında cilt yıpranmış, gevşek ve cansız görüntüye bürünür. İleri akne olgularında ciltteki problemlere ek olarak cilt altı yağ dokusunda da erime görülür.

Akne tedavisi için bugünün teknolojik imkanları sayesinde en etkili tedavi yöntemi CO2 fraksiyonel lazerdir. Cilt altındaki hacim kaybının tedavisi ile dolgu yöntemleri ile çözülebilir. Dolgu; hyaluronik asit ya da yağ dolgusu olabilir. Dolgunun avantajı hem cilt altında kaybedilen hacmin kazandırılması hem de kazanılan bu hacim ile cildin daha gergin ve düzgün görünmesine katkı sağlamasıdır.

Sivilce lekeleri tedavisinde CO2 Fraksiyonel lazer sisteminde, lazer ışınını dokuya noktasal odaklar halinde yayılır ve cildin yeniden epitelizasyonunu ve cilt altı dokularının yenilenmesini sağlar. Ciltteki bu yenilenme süreci hem ciltteki düzensizlikleri azaltır, hem de cildin kalitesini artırarak daha sıkı bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Sivilce lekeleri için işlem 1 ay arayla 4 – 6 seans uygulanabilir. Uygulama sonbahar ve kış aylarında yapılır, yaz ayları tedavi için uygun bir mevsim değildir. Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması sonrası ciltte hafif bir yanma, kızarıklık ve şişlik oluşur. Kısa bir süre sonra cilt normal görünümüne döner. Ertesi gün ciltte toplu iğne ucu gibi kahverengi bir pullanmalar olur. Ciltteki pullanma 3-7 gün sürer. Hasta ertesi gün makyaj yapabilir, banyo edebilir. Bol nemlendirici ve güneş koruyucu krem kullanılması tavsiye edilir.

Sivilce lekeleri izleri tedavisinde Hasta uygulama öncesi ve sonrası erken dönemde güneş ışını ve solaryumdan 1 ay süreyle uzak kalmalıdır. Uygulama öncesinde aspirin, isotretionin ve doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır. Kişide aktif herpes simpleks(uçuk) çıkarma öyküsü var ise işlem ertelenmelidir.

Yüzdeki ödemi azaltmak için tuzlu soğuk su ile kompres uygulanır. Pullanma dökülünceye kadar her gün 3-4 kez yüze nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Sivilce tedavisi Ankara’da çok az klinikte yapılmaktadır. Tedavide CO2 fraksiyonel lazer cihazı en etkin sonuçların elde edilmesini sağlar. Elde edilen fayda % 30-90 aralığındadır. Akne izlerinin hem sayısında azalma hem derinliklerinde azalma gözlenir. Yüzeyel akne izleri tamamen geçer ve cilt sıkı bir görünüm kazanır.