Peeling cildi yeniden canlandırma ve gençleştirmek için bir takım kimyevi solüsyonların cilde uygulaması işlemine denir. Bu rehabilitasyonda cildin yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına kapı aralayan kimyevi bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyevi peeling ajanı olmakla beraber en sık kullanılanlar alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, fenol, jesner solisyonu ve kombinasyonlarıdır. yüzeyel ve derin olarak ikiye ayırmak olası.

Karbon Peeling

Karbon PeelingLazer ile uygulanan Karbon peeling işlemi  cildi yenileme ve cilt gençleştirme amacıyla yapılmaktadır. İşlem lazerle yapıldığından hızlı ve oldukça etkilidir. Uygulama Medikal estetikte kullanılan cilde hasar vermeden derin dokuların tedavisi için Q Switched Nd Yag Lazer ile cilt yenilemek için uygulanmaktadır. Diğer benzeri uygulamalara göre daha hızlı ve etkili sonuç alındığı, her mevsimde uygulanabilmesi gibi bir çok avantajı vardır. Günümüzde hastaların tercihi açısından oldukça popüler haline gelmiş cilt hastalığı taşımayan herkese rahatlıkla yapılabilmektedir. İşlem lazer altında yapıldığından doktorlar tarafından uygun şartlarda uygun kişilere uygulanmalıdır.

 

 

 

Karbon Peeling Yüz Bölgesinde Şu Sorunların Tedavisi İçin Uygulanmaktadır

  • Cilt gözenek küçültme ve sıkılaştırma
  • Sivilce (Akne) tedavisi
  • Güneş lekelerinde, Çil, Doğum lekesi tedavisi
  • Sivilce iz ve lekerinin tedavisi
  • Melesma hormonal lekeler
  • Yüzdeki ince çizgi ve kırışıklıkların, (Antiaging) Sarkmalar

Lazer karbon peeling uygulaması

Kimyasal Peeling Uygulaması

Kimyasal peeling uygulamadan önce kişinin cildi muayene edilmelidir. Çünkü peelingin uygulanamayacağı durumlar da vardır. Bu nedenle hekim, hastanın vücudunda, uygulama yapılacak bölgeyi dikkatlice muayene edip karar vermesi büyük önem taşıyor. Aktif herpes enfeksiyonu (uçuk) bulunan, kötü yara iyileşmesine meyli olan (keloid ya da hipertrofik skar), radyoterapi gören, siğil bulunan kişilerde bu uygulama yapılmamalıdır.

Yüzeyel peeling daha çok cildin daha bakımlı, daha sıhhatli gözükmesini sağlamak emelli uygulanan bir metottur. Cildi canlandırmak için asit içeren bir takım solüsyonların cilde uygulanmasıdır. Buradaki asıl amaç derinin en üst tabakası olan epidermisin kısmi olarak kaldırılıp, alttan hasarsız yeni derinin gelmesini sağlamaktır. Cildin sadece üst tabakası soyulur, iyileşme uygulanan kimyasal solüsyonun konsantrasyonuna göre değişmekle beraber fark edilmeyecek kadar hızlıdır. Kişi uygulama sonrası hemen günlük yaşantısına dönebilir. Birkaç seans gerekir. Yüzeyel uygulamalar için son zamanlarda sıklıkla kullanılan madde alfahidroksi asitlerdir (AHA). Bunlar meyve asidi olarak bilinirler ve aslında bir hayli meyvede natürel olarak bulunurlar. Ekseriyetle şeker kamışından ele geçirilen glikolik asit kullanılır.

Derin peeling ise güneş hasarı neticesi oluşmuş ince çizgilerin hafifletilmesi, kalın çizgilerin inceltilmesi, Akne tedavisi , iltihaplı sivilce izlerinin hafifletilmesi, cildin daha canlı ve parlak görünmesi ve ayrı olarak çeşitli cilt kirlerinin rehabilitasyonu için yalnızca uzman hekimler tarafından uygulanan bir yoldur. Çoğunlukla triklosetik asit(TCA), fenol ve kombinasyonları kullanılır. Uygulama hatıranda 5-10 dk sürecek olan hafif bir yanma hissi oluşabilir. Bu işlemde çoğunlukla 3-5 günde bitiren bir soyulma olur. Daha sonra uygulama bölgesinde giderek normal cilt rengine dönecek olan hafif bir pembelik oluşur. İşlem sonrası o bölge güneşten kesinlikle korunmalıdır.

Yüzeyel cildi canlandırmak, derin ise deriyi canlandırmak yanında güneş lekeleri, melesma gibi hormonal lekeler, akne izleri , ince kırışıklıklar ve cilt kırışıklarının tedavisinde Karbon peeling ise lazer ile yapılan ve hepsini kapsayan bir uygulamadır hızlı ve diğerlerinden daha etkilidir. Ankara’da Karbon peeling fiyatları ve işlemin detayları için bizleri arayarak bilgi edinebilirsiniz.