Burun ucu burnun görünümünü etkileyen en önemli ünitlerden birisidir. Burun ucunda düşüklük bazen gülme sırasında daha da belirginleşebilir ve estetik olarak güzel olmayan bir görünüm oluşturur. Belirgin kemeri olmayan ya da uzun bir burun ucuna sahip olmayan hasta grubuna uygulanan burun ucu estetiği bazen normal burun estetiği uygulanmış gibi iyi bir sonuç verebilir.

Burun ucu estetiği ile burnun ucundaki düşük giderilerek burun ucu kaldırılırken kaba olan uç kısım daha sivrileştirilerek küçültülmesi ameliyatsız olarak da yapılabilmektedir.

Burun Ucu Kaldırma

Burun ucuna yapılan küçük bir işlem ile burun ucunu daha iyi bir estetik görünüme kavuşturan bir yöntemdir. Bu yöntem için en uygun adaylar sadece burun ucunun kalkması isteğiyle başvuran hasta grubudur. Ameliyat burun içinden yapılan küçük bir kesi ile burun ucu kaldırma esasına dayanıyor. Burun ucu estetiği lokal anestezi ile 15 dakikada yapılabilir. İşlem burun içinden küçük bir kesi ile burun ucu kıkırdaklarının septum dediğimiz kıkırdak desteğe asılması işlemidir. Bu sayede burun ucunun kalkıklığının artması sağlanmış olur. İple Burun estetiği ya da iple burun kaldırma esasına dayanıyor. Burun tabanı ile üst dudak arasındaki ideal açı erkeklerde 95 derece bayanlarda 105-110 derecedir. En önemli avantajı morarma, alçı, tampon ve dinlenme süresi olmamasıdır.

Burun Ucu Düşüklüğü

Burun ucu düşüklüğü yanında burun ucu kabalığı ya da burun sırtında minimal bir kemer varsa burnu daha iyi bir görünüme kavuşturmak için ek prosedürler bu operasyona eklenebilir. Burun ucu kabalığı ya da burun ucunda büyüklük varsa aynı esnada burun içinden yapılan ek bir kesi ile de bu durumu düzeltmek mümkündür. Burun sırtındaki minimal kemerli yapıda törpülenerek düzeltilebilir. Bu işlemler burnun estetik olarak daha güzel görünmesine katkı sağlar.

Burun ameliyatı sonrası sadece burun ucunda hafif bir ödem olur ve 3-4 gün kalacak bir bant yeterli olmaktadır. Yapılan işlem minimal olduğu için iyileşme süresi çok kısadır. Ayrıca burun anatomisi bozulmadığı için yapılan işlem geri dönüşümlüdür. Kişiler aynı gün günlük aktivitelerine dönebilir. Burun ucu estetiği fiyatları normal estetik burun ameliyatına göre daha makul ve kolay bir prosedürdür.

Eğer burun ucu yanında burnunuzun diğer yapılarına da müdahale edilmesi gerekiyorsa o zaman estetik burun ameliyatı daha uygun olacaktır. Ankara burun ucu estetiği burnun ucu yapılacak girişimin cerrahi veya ameliyatsız olması gibi etkenler ile değişiklik gösterecektir.