Yüz estetiği insan vücudunun en önemli estetik bölgesidir. Bu yüzden herkes iyi görünmek ve kendini iyi hissetmek için yüz estetiğine önem verir. Ama yaşlanmak kaçınılmaz ve istenmeyen bir süreç olsa da herkes yaşlanır. Ancak her yüz yaşlanma sürecine aynı şekilde girmez.estetik yüz ameliyatı

Ayrıca yüzde yaralanmalara ya da doğumsal anomalilere bağlı şekil bozuklukları da olabilir. Bu nedenle her yüzün gençleştirme işlemi için gerektirdiği prosedür farklıdır. Yüzde hacim kaybının derecesi, cilt sarkması ve ciltte oluşan değişiklikler kişisel farklılıklar gösterecektir. Her yüz kendine özgü şekilde yaşlanır. Yüzün bazı alanları diğer alanlara göre daha genç kalmış olabilir. Ben yüzü bir bütün olarak değerlendiririm, cilt kalitesine, hacmine ve deri sarkıklığını ölçerim. Ama önemli olan kişinin yüzünün hangi bölgesinden rahatsız olduğudur. Çünkü kişinin beklentisi en önemli belirleyici etmendir. Yüz birçok üniteden oluşur.  Her bölgenin estetik değerlendirilmesi kendi içinde yapılmalı ve diğer yüz hatları ile uyum içinde olmalıdır

  • Yaşlanma ve cilt yüzeyinin çökmesi
  • Yüzün sarkması, cildin gevşemesi ve genç yüz kontürünün kaybolması
  • Çukurlar, tahribat ve atrofi ve yüzün yaşa bağlı lipodistrofisi.

Uygun tedavi yöntemi, varolan sorunların türüne, hastanın önceliklerine, zamana, hastanın ne kadar endişe ettiğine ve hastanın istediği tedavi için ne kadar ödeme yapabileceğine göre seçilir.

Öncelikli olarak, yüzeysel yaşlanmadan şikayet eden hastalar için formal bir açık ameliyata gerek olmayabilir. Bu tür hastalar, istedikleri iyileşmeyi ameliyatsız tedavileri ile sağlayabilirler. Bu tedaviler, cilt peelingi, bxs , ulterapi , lazer uygulamaları , dolgu uygulamaları (Restylane, Juvederm ve Radiesse ile yapılan) ve lazerin değişik formları ile yaşlanmaya bağlı spotları, damar çatlaklarını, kırışıklıkları ve yaşlanmaya bağlı diğer cilt kusurlarını azaltan diğer tedavi yöntemleri olabilir.

yüz estetiğiHastalar öncelikli olarak yüzlerinde sarkmayı, ciltlerindeki gevşemeyi ve yüz kontürlerinin kaybolmasını  dert ederler. Bu sorunları dört dörtlük gidermek için geliştirilmiş, hiçbir ameliyatsız tedavi mecvut değildir. Bunun sağlanması için, cerrahi bir gerdirme prosedürüne ihtiyaçları vardır. Ancak, cerrahi prosedürler ile sarkan dokunun yeri değiştirilebilir ve gevşek doku toplanabilir. Eğer bu sorunlar düzgün bir şekilde ortadan kaldırılırsa, başarılı ve doğal bir iyileşme sağlanabilir.

Ciddi yüz atrofisi, yaşlanmaya bağlı çukurlar ve yüz yağı kaybı olan hastalarda, hem ameliyatsız tedaviler, hem de cerrahi gerdirme, genel anlamda yetersiz olabilir. Cildi gerdirmek, yüz hacminin kaybolmasından kaynaklanan çökmüş görünümü gizlemeyecektir. Yağ enjeksiyonu yapmak, kaybolan yüz hacminin yerine gelmesini sağlamak için güçlü bir tekniktir. Bu birçok plastik cerrah ve yaşlanmış yüz tedavisi yapan birçok hekim tarafından, son yılların en avantajlı ameliyatı olarak kabul görmektedir. Özellikle, yüzün yaşlanmadan ya da hastalıktan kaynaklı atrofi olmuş bölgelerine yağ enjeksiyonu yapmak, görünümde başka cihazlarla başarılamayacak, sürekli ve çok iyi bir sonuç elde etmemizi sağlar.