Genital Bölge Estetiği ; Bir çok kadının cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ve kimse ile paylaşamadığı genital bölge ile ilgili problemleri olabilir. Bu problem genellikle kadının kendi dış genital organlarından hoşnut olmamasıdır. Bu durum aslında bir çok bayanda rahatsızlık oluşturmakta, psikolojisini bozmakta, mutsuz etmekte ve kompleks yaratmaktadır.

Genital bölge estetiği En sık olarak karşılaşılan problem özellikle vajinal doğum yapmış kadınlarda doğum esnasında vajinal dokuların genişlemesine, gevşemesine ve daha sonra eski haline dönmemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Vajen kanalı ameliyatla daraltılarak daha sıkı bir hale getirilebilir. Aynı esnada vajen kaslarıda sıkılaştırılır ve cinsel ilişki sırasındaki eski sıkılık geri sağlanmış olunur. Bu sayede kişiler tekrar tatmin edici bir cinsel yaşama kavuşabilirler.

Diğer bir problemde doğum esnasında açılan epizyotominin bıraktığı dikiş izidir. Burada gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir. Epizyotomiye bağlı nedbe dokusu ameliyatla çıkarılır ve vajen girişi estetik olarak yeniden onarılır.

Kadın genital organının küçük dudaklarının normalden büyük, asimetrik ve sarkık olması da bir başka problemdir. Bu durum kişinin cinsel hayatını bozmakta veya cinsel ilişkiye girmesine mani olmaktadır. Küçük dudaklar ameliyatla küçültülebilir ya da normal boyutlara indirilebilir. Asimetrik yapıya sahip iç dudaklar ise tekrar simetrik hale getirilebilir.

Büyük dudaklar bazen normalden büyük, asimetrik ya da küçük olabilir. Bu durum cinsel ilişki sırasında ağrı ya da hoşnutsuzluklara yol açabilir. Eğer dudaklar normalden büyük ya da uzunsa cerrahi olarak küçültülebilir. Yine asimetri varsa düzeltilebilir.

genital bölge ameliyatı Dış dudakların hafifçe kabarık olması cinsel cazibeyi artırdığı için yağ enjeksiyonları ile dış dudaklar daha dolgun hale getirilebilir.Yaşlanmaya bağlı olarak dış genital bölgedeki dokularda yağ dokusu azalabilir ve bu bölgeler gençlikte olan eski dolgunluğunu kaybedebilir. Bu durum özellikle mons pubis ismi verilen kasığın hemen altındaki kıllı bölgede kendini gösterir. Bu gibi durumlarda yağ enjeksiyonu ile dış görünüm düzeltilebilir.

Bütün genital bölge estetiği ile ilgili operasyonlar sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. İyileşme son derece hızlıdır. Kişiler aynı gün günlük aktivitelerine ve işlerine dönebilirler. Sıkı olmayan rahat kıyafetler giymek, o bölge için olan antiseptikler ile bölgeyi temiz tutmak iyileşmeyi hızlandırır. İlk birkaç gün adet kanaması gibi hafif bir sızıntı olabilir. En büyük zorluk bu prosedürlerin çoğundan sonra 4-6 hafta süreyle cinsel perhiz yapma gerekliliğidir.

Cinsel hayat kişinin yaşamının önemli bir parçasıdır. Aslında çoğu kişiyi rahatsız eden birçok problem, basit birkaç operasyon ile düzeltilebilir.