Çene estetiği , çenenin görünümü yüz estetiğini etkileyen önemli bir parçasıdır. Çene ile ilgili estetik kaygılar çok farklı şekillerde olabilir. Çene ucu normalden ileride ya da geride küçük ya da büyük olabilir. Çene asimetrik ya da çenenin köşe kıvrımı arzu edilenden daha az olabilir.

Yüzde altın oran denilen ölçümsel bir oranlama vardır. Bu sisteme yüz 3 eşit parçaya ayrılır. Alın bölgesi, burun ve dudaklar – çene birbirine eşit boyutta olmalıdır. Bu orantısal uyum yüzün estetik olarak daha güzel görünmesine katkı sağlar. Fakat bu üçüncü parçadaki kısalık ve uzunluk yüz estetiğini olumsuz etkiler. Çene ucunun uzun ve büyük olması Sakıp Sabancı ya da Avarel çenesi gibi bir görünüme yol açarken, çene ucunun kısa ve küçük olması kuş yüzü gibi bir görünüm oluşturur.

Çene Dolgusu ve Çene Ucu Ameliyatı

Çene ucu eğer normalden ileride ve büyükse hafif olgularda çene ucundan doku çıkarılması ve çene törpüleme ameliyatı ile iyi bir sonuç elde etmek mümkündür. Daha ileri olgularda ise çene ucu kesilerek geri çekilir. Bu işleme geriletme genioplastisi denilir.

Çene estetiğiÇene ucu normalden geride ve küçükse hafif olgularda tedavi seçenekleri yağ dolgusu ya da radiesse, ellanse, jüvederm gibi dolgu maddeleri enjeksiyonu olabilir. Bu yöntemler hemen yüz güldürücü bir sonuç verirler. İleri olgularda ise çene ilerletme ameliyatı ya da protez uygulaması gerekir. Protezler genellikle medpor ya da silikon içeriklidir. Çeneyi şekillendirmek amaçlı çeşitli formları mevcuttur. İlerletme genioplastisinde ise çene kemiği kesilerek öne alınır.

Diğer çene estetiği ile ilgili en sık başvuru nedenlerinden biride çenenin asimetrik olmasıdır. Asimetrik çenenin tedavisinde fazla olan taraf törpülenebilir ya da az olan tarafa protez ya da dolgu uygulaması yapılabilir. Eğer gerekirse iki uygulamada aynı hastada yapılabilir.

Çenenin daha köşeli görünümünün istendiği olgularda medpor implant ya da dolgu ile tatminkar sonuçlar elde edilebilir.

Çene estetiği ile ilgili ameliyatsız dolgu uygulamaları klinikte yapılabilir. Çene estetiği ile ilgili ameliyatlar ise hastane ortamında lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi 1 saattir.

Estetik Çene Ameliyatı Sonrası

Çene ameliyatı sonrası hafif şişlik oluşur ve ilk pansuman baskılı pansuman şeklindedir. Genellikle kesiler ağız içinden yapıldığı için operasyon sonrası gargara kullanımı yeterlidir. Ağrı kesici tablet kullanımı yeterli ağrı kontrolü sağlar. Yapılacak işlemle orantılı iyileşme süreci değişiklikler gösterebilir. Hayata ve günlük yaşama dönüş hızlıdır. Ancak ödemlerin azalması ve arzu edilen sonuçların ortaya çıkması 2-3 hafta zaman alır.