Kaş dolgusu, zamanın etkilerine bağlı olarak konumunda ve formunda değişiklik gösteren kaşların, yeniden form kazanması için uygulanır. Yüz estetiğinin önemli faktörlerinden biri olan kaşlar, yüze anlam kazandıran, ifadeyi belirleyen unsurlardır. Zira yapılan araştırmalar, bakışlardaki anlamın gözlerden değil, kaşlardan sağlandığını bize sunuyor. Kaş kapatıldığında bütün gözler aynı ve farklı ifadeler teşkil etmeyecek biçimde bakar.

Kaş yapısı ve şekli, kişinin karakteristik özelliğinin kısa bir özeti niteliğindedir. Fakat zamanla kasların çalışması ve yer çekimi etkisi ile daha hüzünlü bir ifade sunulabilir. Ya da aşağı inen kaşlar, göz kapaklarında ve çevresinde torbalanmaya, kırışık oluşturmaya başlar. Yeniden düzeltilmesi ve kaşların esas konumlarına alınması, dolgu işlemiyle sağlanır.

Kaş Dolgusu Neden Yapılır?

Kaş dolgusu Kaş dolgusu nedir diye bizlere danışan ve bilgi almak isteyenler için kaşın çevresinde veya ora kısmında yaptığımız estetik düzenlemeler olarak bahsedebiliriz. Kaş dolgusu, kaşın alt kısmında uygulanarak yukarı kaldırma ve kalkık kaş formu kazandırır.

Sadece zamanın izlerini yok etmek için değil, yapısı gereği aşağıda olan kaşlara da dolgu yaparak daha ideal bir forma bürüyoruz. Özellikle kaşların uç kısımlarının düşük olması, kişiye bezgin, üzgün ya da daha ileri yaşlarda bir görünüm verirken, karakteristik özelliklerinin çok da güçlü olmadığı ifadesi sunar. Minik dokunuşlarla kaşların uç kısmını kaldırarak, istenilen ifadeyi ve genç görünümü sağlıyoruz.

Kaş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Kaş kontürü uygulamalarından farklı olarak, herhangi bir çizgi tekniği değil doğrudan kişinin kaş yapısını kaldırarak uygulama yapıyoruz. Bu hem doğal görüntü hem de daha hacimli bir form sağlıyor. İşlem iki farklı şekilde yapılabilir. Kaş yapısına, cilt formuna ve kişinin tercihine bağlı olarak belirlenir ve kliniğimizde her iki uygulamayı da yapıyoruz.

Dolgu, kaş ve göz çevresinde tüm çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi için uyguladığımız yöntemlerden biridir. Enjeksiyon usulüyle 5 dakikada tamamlanan pratik ve güvenli bir uygulamadır. Kaşların kalkmasını ve istenirse daha kavisli bir görünüm kazanmasını sağlar.

Dolgu ise kendi içerisinde ikiye ayrılarak; yağ dolgusu ve sentetik dolgu olarak uygulanır. Hyalüronik dolgu, yüz estetiğinde kullandığımız asit bazlı ve çukurlukları dolduran bir üründür. Yağ dolgusu ise kişinin bedeninden alınan yağ dokularının santrifuj işleminden geçirilerek kaş çevresine doldurulması işlemidir. Her 3 uygulamada kişinin cilt yapısına, yaşlılık izlerine, doku niteliklerine bağlı olarak, muayenede belirlendiği gibi yapılır.

Kaş Dolgusu Öncesi

Hyaluronik asit kaş dolgusu işleminde uygulanabilir ve kaş formunu 1-2 mm yukarı kaldırabilir. Kaş yapısı, alın ve şakak bölgesinin dokularına göre yan kısımlara da voluma yerleştirme işlemiyle istenilen görüntü elde edilir. Kaş dolgusu öncesi yapılacak işlemler belirlenerek işlemlere başlanır. Uygulama sonrası nasıl bir sonuç elde edileceğini danışanlarımıza sunarak işlemi yapıyoruz.

Şayet göz kapaklarından yağ alınması gerekiyor ise öncelikle bu bölgenin uygulaması yapılır. Göz altlarında çukurluk, torbalanma olduğu durumlarda göz kapağından elde edilen yağı, gözaltına enjekte ederek, bütünsel bir form kazandırıyoruz.

Kaş Dolgusu Detayları

Kaşların iki yanından 0,2 ve 0,5 arasında voluma uygulamasıyla ideal oranda kalkması sağlanır. Dolgu, bölgede eritilerek sinirlere zarar vermeden uygulanır. Ana kaş formunda ise supraorbital kas grubunun bulunduğu bölgeye özenle ve dikkatle uygulama yapılması önemlidir.

Dolgu hareket etmeyecek şekilde uygulanır ve özellikle derin cilt tabakasına yerleştirilerek dayanıklılığı artırılır. 6-12 ay boyunca kullanılabilir. Kaş dolgusu sonrası elde edilen forma göre sonraki uygulamalarda da kaşın ideal görünümü sağlanabilir. Göz kapağındaki düzenlemeler, kaş estetiğinin daha başarılı olmasına yardımcı olur.