Akne tüm ergenlerin % 90’nını , yetişkinlerinse üçte birini etkiler. Bu kişilerin çoğunun cildi yapısal olarak akneye yatkındır ve ileri akne olgularında ciltaltında sert fibrotik yapılar meydana gelir. Bu fibrotik yapı iyileşince zamanda ciltte çukurlar ve düzensizlikler oluşturur, aynı zamanda da cilt altı yağ dokusunda da erimeye neden olur. Bu geri dönüşümsüz bir süreçtir. Bu yüzden sivilceler daha aktifken daha ciltte izler ve çukurlar oluşmadan tedavi edilmelidir. Aktif akne tedavisinde klasik yaklaşım ilaç ve topikal krem kullanımıdır. Ancak çoğu hasta ilaç kullanımı sonrası akneli lezyonlarda bir gerileme elde etsede tedavi bitince aktif akne nüks etmektedir. Medikal tedavi dışında alternatif tedavi seçenekleri yok denecek kadar azdır.

Aktif akne tedavisi için yeni yöntem Nd yag Q swidge lazer ile uygulanan spectra peel uygulamasıdır.

Sivilce tedavisi için , Spectra peel uygulaması ;

CO2-fraksiyonel-lazer

Tüm yüze özel karbon maske uygulanır. Nd yag Q swidge lazerin spectra modu ile ciltteki karbon temizlenir. Spectra peel uygulaması ile lazer ışını deri içine nüfus ederek hücre yenilenmesini aktive eder ve iltihap oluşumunu azaltır. Cilt yüzeyindeki aktif akne tabakasını ve cildin yüzeyindeki ölü tabakayı farkedilmeden soyarak cildin yeniden yapılanmasını harekete geçirir.

Spectra peel uygulaması acısızdır. Kişiler aynı anda günlük aktivitelerine dönebilir. Yüzde bir pullanma ya da kabuklanma oluşmaz. . Ayrıca tedaviye yüzeyel peeling uygulamaları ya da CO2 fraksiyonel lazer uygulaması da eklenebilir.İyileşme derecesi aknenin şiddetine ve uygulanan seans sayısına göre değişir. 1-2 hafta ara ile 6-8 seans uygulama önerilir. İlk seanstan sonra bile ciltte olumlu sonuçlar alınmaya başlanır.

Uygulama sonrası ele gelen nodüler ve kistik yapıdaki akne lezyonlarının boyutu ve sayısı azalmaya başlar.Ayrıca ciltteki gözenekler açılır ve sıkılaşır. Ciltteki yağ oranı dengelenir. Akneye bağlı ciltteki iltihaplı kırmızı noktalar küçülür ve renkleri büyük ölçüde açılır.

Spectra peel aktif akne için kalıcı sonuç sağlayan basit güvenilir ve etkili bir tedavidir

Avantajları;

  1. Aktif akne odaklarını azaltır.
  2. Cilt gözeneklerini açar ve küçültür.
  3. Cildin sebum üretiminin kontolünü sağlar..
  4. Cilt tonunu düzenler.
  5. Ciltteki ince kırışıklıkları giderir.
  6. Bütün akne çeşitlerinde fayda sağlar.
  7. Seans uygulama süresi 10 dakikadır.
  8. Ciltte herhangi bir yara kabuğu oluşmaz.
  9. Lazer uyguma sonrası normal yaşantılarına devam edebilirler.