Gözaltı morlukları birçok kişinin psikolojisi etkileyen önemli problemlerden biridir. Gözaltı morluğu olan kişiler olduğundan daha yorgun ve daha uykusuz görünürler. Toplum içinde sanki madde kullanımı imajı gibi yanlış kanılara yol açabilir. Bu yüzden birçok kadın gözaltı kapatıcıları kullanmadan ya da makyaj yapmadan dışarı çıkmaz. Devamlı gözaltı morluklarını kamufle etmeye çalışmak kişi için oldukça yorucu bir süreç olabilir.

göz altı morluğu tedavisi Gözaltı morlukları nedenlerine yol açan birkaç faktör vardır. İlki alt göz kapağı cildinin koyu renkli olmasıdır. İkinci bir neden ise cilt altındaki damar ağının cildin ince olması sebebiyle ciltte mor bir görünüm yaratmasıdır. Gözaltı morluğu olan bir kişide bu iki problemde mevcuttur. Ama iki problemden biri daha baskındır. Baskın olanı ayırt etmenin en iyi yolu cildi hafifçe germektir. Eğer cildin gerilmesine bağlı olarak gözaltı morluğu azalıyorsa o zaman problem daha çok cilt altı damar ağının yoğun olmasıdır. Eğer gözaltı morluğu azalmıyorsa problem daha çok cildin koyu renkli olması ile ilişkilidir. Gözaltı morluğunu oluşturan baskın sebebin anlaşılması tedavinin planlanması açısından önemlidir.

Gözaltı morluğundan birçok kişi yakınmasına rağmen genellikle tedavi ettirecek bir klinik bulamazlar. Bunun en büyük sebebi gözaltı morluğu için tedavi çeşitliliği olmaması ve yeni teknolojik cihazlara sahip olunmamasıdır. Gözaltı morlukları nasıl geçer?

Gözaltı morlukları nasıl giderilir ?

Gözaltı morluğu için kliniğimizde uygulanan tedavi protokolü şöyledir
  • CO2 fraksiyonel lazer; Bu lazer cildin tam kat yenilenmesini sağladığı için cilt renginde açılma sağlar.
  • ND yag Q swidge lazer; Bu lazer hem cildin tonunu açar hem de cilt altındaki damar ağını azaltır.
  • Karbon peeling; Bu yöntemle ciltteki melanin hücre sayısı azaltılarak cilt rengi açılır.
  • Kimyasal peeling; Konsantre glikolik asit ya da spot peeling ile cilt tonu açılır. ,
  • 1-2 haftalık seanslar halinde 7 seans uygulama önerilir.
  1.  İlk seansta CO2 fraksiyonel lazer uygulaması yapılır ve leke serumu uygulanır.
  2. Diğer 6 seansta ise sırasıyla karbon peeling, nd yag q swidge lazer ve kimyasal peeling peş peşe uygulanır.

Uygulama sonrası ciltte herhangi bir kabuklanma ya da yara bere oluşmaz. Bazen birkaç dakika süren hafif bir pembelik dışında iyileşme döneminde herhangi bir bulgu olmaz. Kişi aynı gün normal aktivitelerine ve işine dönebilir, duş alabilir.

Gözaltı morluğu tedavisinin temelini lazer tedavisi oluşturur. Gözaltı morlukları tedavisinde kişilerin görecekleri fayda farklılık gösterebilir. Bu tedavi uygulanan hastaların beklentileri gözaltı morluğunun mutlaka azalacağını ama tamamen geçmeyeceğini bilmeleridir. Gözaltı morluğu kişiye göre değişmekle birlikte ortalama yarı yarıya azalır. Ama bu ciddi oranda azalma birçok hastanın beklentisinin üzerinde tatminkar sonuçlar verir. En önemli avantajı yaşlanma sürecine göre değişse de uygulanan tedaviye bağlı sonuçların kalıcı olmasıdır.